პრემიერ-მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელთან ერთად ზედა საქარის ახლადაშენებული საჯარო სკოლა მოინახულა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან მიხეილ ჩხენკელთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა საქარის ახლადაშენებული საჯარო სკოლა მოინახულა და მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს სასწავლო პროცესის საკლასო ოთახში დაბრუნება მიულოცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს, პრემიერ-მინისტრთან ერთად, ვესტუმრეთ ზედა საქარის თანამედროვე სტანდარტებით აშენებულ საჯარო სკოლას და მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს საკლასო ოთახში დაბრუნება მივულოცეთ.
მოხარული ვარ, რომ ადგილობრივმა მოსწავლეებმა სწორედ ახალი შენობის კედლებში შეძლეს სასწავლო პროცესის გაგრძელება. თანამედროვე სასკოლო ინფრასტრუქტურის მოწყობა ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. შესაბამისად, საქართველოს მასშტაბით, სკოლების მშენებლობა, რეაბილიტაცია და აღჭურვა უწყვეტ რეჟიმში გაგრძელდება.
ანალოგიური პროექტები მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს, რადგანაც ჩვენი გუნდისთვის უმთავრესია ჩვენს ახალგაზრდებზე, ჩვენს ბავშვებზე და მათ განათლებაზე ზრუნვა.
როგორც მოგეხსენებათ, საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, დღეიდან, 1-ლი თებერვლიდან, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე, მათ შორის, აჭარაში, გარდა თბილისის, ქუთაისისა და რუსთავისა, სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდა. რაც შეეხება თბილისის, ქუთაისისა და რუსთავის სკოლებს, ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციის საფუძველზე, კიდევ ერთხელ შეფასდება ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია და თუ 7 დღის მაჩვენებელი 4%-მდე დაიწევს, აღნიშნული ქალაქების ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლა-სწავლება დასწრებული ფორმით გაგრძელდება.“
მიხეილ ჩხენკელმა ზედა საქარის სკოლის მასწავლებლებს მადლობა გადაუხადა პანდემიის დროს გაწეული ღვაწლისათვის განათლების უწყვეტობისა და ხარისხის შენარჩუნების პროცესში. მინისტრმა აღნიშნა, რომ მასწავლებლები, სახელოვან ექიმებთან ერთად, ფრონტის წინა ხაზზე დგანან და თანამედროვეობის გმირებს წარმოადგენენ.
ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა საქარის ახლადაშენებული სკოლა 300 მოსწავლეზეა გათვლილი. თანამედროვე ტიპის სამსართულიანი სკოლის შენობა ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის. სკოლაში მოეწყო სახანძრო უსაფრთხოების სისტემა, საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიები, კომბინირებული სპორტული დარბაზი. ეზოში კეთილმოეწყო საბავშვო მოედანი.
სამშენებლო სამუშაოები თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ევროსტანდარტების მქონე, ეკოლოგიურად სუფთა სამშენებლო მასალების გამოყენებით სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ განახორციელა. პროექტის ღირებულება 4,5 მლნ ლარზე მეტს შეადგენს.
2020 წელს, პანდემიის მიუხედავად, საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურულიპროექტები შეუფერხებლად მიმდინარეობდა: აშენდა 30 სკოლა; 60 სკოლის მშენებლობა 2021 წელს დასრულდება; 800-მდე სკოლაში სრულად მოწესრიგდა სველი წერტილები; სრულად განახლდა 9 საჯარო სკოლა და ხოლო ნაწილობრივ – 150-ზე მეტი; დაიწყო 100-ზე მეტი საჯარო სკოლის რეაბილიტაციის პროცესი.

The Prime Minister together with Mikheil Chkhenkeli visited the newly built public school in Zeda Sakari
01.02.2021
The Prime Minister of Georgia Giorgi Gakharia, together with the Minister of Education, Science, Culture and Sport, Mikheil Chkhenkeli and local government officials, visited the newly built public school in the village of Zeda Sakari, Zestaponi Municipality and congratulated the students and teachers on returning to the classroom.
Mikheil Chkhenkeli: “Today, together with the Prime Minister, we visited the public school built according to the modern standards of Zeda Sakari and congratulated the students and teachers on the return of natural learning environment.”
I am glad that the local students were able to continue the learning process right within the walls of the new building. Arranging modern school infrastructure is one of the main priorities of our government. Accordingly, the construction, renovation and equipping of schools throughout Georgia will continue throughout.
Moreover, owing to the decision of the Coordinating Council, from today, February 1, the educational process in general education institutions throughout the country, including Adjara, except Tbilisi, Kutaisi, and Rustavi, resumed in classrooms. As for the schools of Tbilisi, Kutaisi, and Rustavi, based on the recommendation of the Ministry of Health, the epidemiological situation will be assessed once again and if the 7-day infection rate drops to 4%, the government will consider alleviating the restrictions.
Mikheil Chkhenkeli thanked the teachers of Zeda Sakari for their work during the pandemic in the process of maintaining the continuity and quality of education. The minister noted that teachers, along with renowned doctors, stand on the front lines and represent the heroes of modernity.
The newly built school in the village of Zeda Sakari, Zestaponi Municipality, is designed for 300 students. The modern type of three-story school building is adapted for students with special educational needs as well. The school was equipped with a fire safety system, science laboratories, a combined gym and playground was arranged in the yard.
The construction works were carried out by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency using modern technologies and ecologically clean construction materials. The cost of the project is more than 4.5 million GEL.
In 2020, despite the pandemic, educational infrastructure projects went uninterrupted: 30 schools were built; and construction of 60 schools will be completed in 2021; Toilets in about 800 schools have been completely renovated; 9 public schools were fully renovated and more than 150 were partially renovated; renovation process of more than 100 public schools has started.