საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა უნგრეთის ელჩთან საქართველოში ვიქტორია ჰორვატთან სამუშაო შეხვედრა გამართა და მასთან უმაღლესი განთლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროებში თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები განიხილა.
მიხეილ ჩხენკელმა ელჩს მადლობა გადაუხადა განათლების სფეროში განხორციელებული არაერთი მნიშვნელოვანი და ნაყოფიერი პროექტისთვის, მათ შორის, საქართველოსა და უნგრეთს შორის არსებული წარმატებული გაცვლითი სასტიპენდიო პროგრამისთვის – “Stipendium Hungaricum“, რომელიც ქართველ ახალგაზრდებს საშუალებას აძლევს, განათლება მიიღონ უნგრეთის უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში სხვადასხვა სფეროში. უნგრეთის ელჩმა აღნიშნა, რომ პროექტი კიდევ უფრო გაფართოვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს თავიანთი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს Covid-19-ის პანდემიის პირობებში განათლების უწყვეტი პროცესის უზრუნველყოფის მიმართულებით. მინისტრმა ვიქტორია ჰორვატს საკოორდინაციო საბჭოს სამოქმედო გეგმა გააცნო და აღნიშნა, რომ 1-ლი თებერვლიდან მთელი ქვეყნის მასშტაბით, გარდა თბილისის, ქუთაისის და რუსთავისა, სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდა. რაც შეეხება თბილისის, ქუთაისისა და რუსთავის სკოლებს, ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციის საფუძველზე, კიდევ ერთხელ შეფასდება ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია და თუ 7 დღის მაჩვენებელი 4%-მდე დაიწევს, აღნიშნული ქალაქების ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლა-სწავლება დასწრებული ფორმით გაგრძელდება.
მიხეილ ჩხენკელმა და ვიქტორია ჰორვატმა განათლების სისტემაში მიმდინარე მეგა-პროექტზე – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერისტეტის განვითარებისა და თანამშრომლობის გაფართოების გზებზე იმსჯელეს.
მიხეილ ჩხენკელმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის პოლიტიკას საგანმანათლებლო პროგრამების წამყვან უცხოურ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით შემუშავების შესახებ. მისი თქმით, უნივერსიტეტში ამჟამად მოქმედებს მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის ანალოგიური საბაკალავრო პროგრამები. მომდევნო წლებში ამგვარი მიდგომა გაგრძელდება და გაჩნდება მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების აკადემიურ პროგრამებზე დაფუძნებული ახალი საგანმანათლებლო პროგრამები განათლების სამივე საფეხურისათვის. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორია ბატონი ბიძინა ივანიშვილი. სწორედ მისი და მისი ოჯახის ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური სივრცე.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო ადრონული თერაპიის ცენტრს, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად განხორციელდება თანამედროვე კვლევები სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში. მკურნალობისათვის განკუთვნილი იქნება ერთი ციკლოტრონი, ხოლო სპეციალურად სამეცნიერო კვლევებისათვის კი – მეორე. დაგეგმილია მისი გამოყენება ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების საწარმოებლად, რომელში მონაწილეობის მიღება შეეძლება უცხოელ მეცნიერებს, მათ შორის, დაინტერესების შემთხვევაში, უნგრელ მეცნიერებსაც. ვიქტორია ჰორვატმა, თავის მხრივ, ამ მიმართულებით ადრონული თერაპიის ცენტრთან თანამშრომლობის მზადყოფნა გამოთქვა, მათ შორის, კვლევებში ახლაგაზრდა მეცნიერების ჩართვის თვალსაზრისით.
მიხეილ ჩხენკელმა და ვიქტორია ჰორვატმა შეხვედრაზე აგრარული მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოებაზე იმსჯელეს, როგორც უმაღლესი, ასევე, პროფესიული განათლების საფეხურზე. მინისტრმა აღნიშნა, რომ თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე ამჟამად პროფესიული კოლეჯის განვითარების პროცესი მიმდინარეობს, სადაც სხვადასხვა აგრარული პროგრამის დანერგვა და განხორციელება იგეგმება. უნგრეთის მხარის ჩართულობა ამ პროცესში პროფესიული პროგრამების განვითარებას დაეხმარება და ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნებს სრულად დააკმაყოფილებს.
მხარეებმა კულტურის მიმართულებით თანამშრომლობის პერსპექტივებიც განიხილეს, მათ შორის, ქართულ-უნგრული ურთიერთობების გაღრმავების მიზნით, „მიხაი ზიჩის კულტურული მარშრუტის“ შექმნის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს.

Mikheil Chkhenkel discusses opportunities for enhancing cooperation in education, science and culture with the Ambassador of Hungary
03.02.2021
Mikheil Chkhenkeli thanked the Ambassador for several important and fruitful projects in the field of education, including the successful exchange scholarship program between Georgia and Hungary - "Stipendium Hungaricum", which allows Georgian youth to study in Hungarian higher education institutions in various fields. The Hungarian ambassador noted that the project has been further expanded.
During the meeting, the parties shared their countries' experience in ensuring a continuous education process in light of Covid-19 pandemic. The Minister briefed Victoria Horvath on the Action Plan of the Coordination Council and noted that from February 1 onwards, the teaching process will continue in classrooms throughout the country, except for Tbilisi, Kutaisi, and Rustavi. As for the schools of Tbilisi, Kutaisi, and Rustavi, based on the recommendation of the Ministry of Health, the epidemiological situation will be assessed again and if the 7-day infection rate drops to 4%, the government will consider alleviating the restrictions.
Mikheil Chkhenkeli and Victoria Horvat discussed the current mega-project in the education system - ways to develop and expand cooperation at Kutaisi International University.
Additionally, the Minister highlighted, that particular importance is given to the scientific-research aspect at Kutaisi International University. The project is fully funded and implemented by the International Charity Fund "Cartu". The Hadron Therapy Center will be established on the university premises, that will house two cyclotron-type accelerators, which are currently being manufactured by the world's leading manufacturer of cancer proton therapy equipment - IBA. One of the cyclotrons will be used to treat tumors with ultra-modern methods, whereas another one will be fully utilized for scientific research process in nuclear experimental physics, radiation biophysics and chemistry. Also, a proton therapy clinic will be founded, where oncological diseases will be treated with modern methods. It is planned that Georgia will join the international network of proton therapy centers. Ambassador - Victoria Horvat, for her part, expressed her willingness to collaborate with the Hadron Therapy Center in this regard, including the involvement of young scientist in scientific research.
Furthermore, the parties discussed the expansion of cooperation in the field of agriculture. The Minister noted that the development of a vocational college is currently underway at the Telavi State University, where the introduction and implementation of various agrarian programs is planned. The involvement of the Hungarian side in this process will help to develop vocational programs and fully meet the needs of the local market.
The sides also discussed the prospects of cultural cooperation, including the importance of creating a "Mikhai Zichy Cultural Route" to deepen Georgian-Hungarian relations.