კონკურსში - ” Junior- საქართველოს” გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ აკაკი სეფერთელაძემ კონკურსში - ”Junior- საქართველოს საზაფხულო სკოლა” გამარჯვებული მოსწავლეები, საუკეთესო უცხოენოვანი ესსეების შექმნისთვის სიგელებითა და ბრიტანეთის, საფრანგეთისა და გერმანიის საზაფხულო სკოლის საგზურებით დააჯილდოვა.
კონკურსი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭრით, ჟურნალის „Junior- საქართველო” მიერ იყო ორგანიზებული და მასში  მთელი საქართველოს მასშტაბით 100-მდე 11-დან 18 წლამდე ასაკის მოსწავლე მონაწილეობდა.  მოზარდებს 3-3 სხვადასხვა თემატიკაზე შექმნილი ესსე უნდა წარმოედგინათ ინგლისური, ფრანგული ან გერმანული ენებიდან ერთ-ერთზე.   სამივე ენაში თითო გამარჯვებული გამოვლინდა, რომლებიც  2 კვირით  შესაბამისი ქვეყნის საზაფხულო სკოლაში გაემგზავრებიან - საფრანგეთში 12 წლის ნატალი გოგინაშვილი თბილისიდან, გერმანიაში 17 წლის ანა შარაშენიძე ქუთაისიდან, ხოლო ინგლისში 16 წლის ალექსანდრე შატბერაშვილი თბილისიდან.
ჟურნალი „Junior- საქართველო” წარმოადგენს ცნობილი ფრანგული ჟურნალის „Junior Science & Vie“-ს ქართულ, ლიცენზირებულ გამოცემას. ეს არის პირველი საერთაშორისო, სამეცნიერო–პოპულარული   ჟურნალი ქართულ მედია ბაზარზე, განკუთვნილი 11–დან 18 წლამდე მოზარდებისთვის. ჟურნალი საშუალებას აძლევს მოზარდებს გაეცნონ მსოფლიოს ყველაზე საინტერესო სამეცნიერო პროექტებს, უახლეს აღმოჩენებს, ტექნოლოგიურ მიღწევებს, გაიგონ როგორ შენდებოდა პირამიდები და არის თუ არა სიცოცხლე მარსზე, როგორ შეიქმნა ინტერნეტი, ვინ გამოიგონა პირველი რობოტი, მობილური ტელეფონი  ა.შ.
ჟურნალი გამოიცემა საფრანგეთში, გერმანიაში, იტალიაში, არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში, რუსეთში, ჩინეთში და სხვა ქვეყნებში. გარდა რუსეთისა, ქართული გამოცემა პირველი მცდელობაა პოსტ–საბჭოთა სივრცეში მსგავსი პროექტის დანერგვის. ჟურნალის პოპულარობა აღნიშნულ ქვეყნებში ტირაჟით განისაზღვრება, რაც საფრანგეთში შეადგენს თვეში 500 000 ეგზემპლარს, ისევე როგორც გერმანიასა და იტალიაში.
ჟურნალი „Junior“  ქართულ ენაზე გამოდის 2009 წლიდან, ტირაჟი შეადგენს 5 000 ეგზემპლარს თვეში. „Junior“- საქართველოში გამოქვეყნებული სტატიები როგორც შინაარსობრივად ისე ვიზუალურად ძალიან მაღალი ხარისხისაა და მისი მომხმარებლები სკოლის მოსწავლეებია.

Winners of the Competition Junior - Georgia Were Identified
First Deputy Minister of Education and Science, Akaki Seperteladze awarded the winners of the competition Junior Summer School of Georgia with diplomas for creating the best foreign language essays. These schoolchildren will be sent in the summer schools of Great Britain, France and Germany.
The competition was organized by the journal Junior-Georgia throughout the whole Georgia with the support of MES. Around 100 schoolchildren of 11-18 ages participated in it. The task was to write 3 essays in English, French or German languages. Winners were identified in each language.  All three winners will leave for the relevant country for two weeks. 12 years old Natali Goginashvili from Tbilisi will leave for France, 16 years old Aleksandre Shatberashvili from Tbilisi  -  for England and 17 years old Ana Sharashenidze from Kutaisi  -  for Germany.
Journal Junior-Georgia is Georgian licensed publication of the French journal Junior Science & Vie. This is the first international scientific-popular journal in Georgian media market that is published for the adults of 11-18 ages. Journal gives adults an opportunity to get familiarized with the best scientific projects, the latest discoveries, technological achievements. Adults can find the information about pyramids, history of creating internet, the first invention of robot, mobile phone and etc.
The journal is published in France, Germany, Italy, the United Arab Emirates, Russia, China and other countries. Georgian publication is the first attempt of developing the similar project in post-soviet countries except Russia. The popularity of the journal is defined by the number of editions in these countries. 500,000 copies are published in France as well as in Germany and Italy in a month.
Journal Junior has been published in Georgian since 2009. The edition amounts to 5,000 copies in a month. Published articles in Junior-Georgia have the high quality content and visual side. Consumers of this journal are the schoolchildren.