საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის გარდაცვალების გამო ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს.
მიხეილ ჩხენკელი: „ღრმა მწუხარებას გამოვთქვამ დიდი ქართველი მეცნიერისა და საზოგადო მოღვაწის, თამაზ გამყრელიძის გარდაცვალების გამო.
ბატონი თამაზი იყო მსოფლიო მასშტაბის ქართველი ენათმეცნიერი და მკვლევარი, რომელმაც სახელი გაუთქვა ქართულ ენათმეცნიერებას. ფასდაუდებელია მისი ნაშრომი წერის ანბანური სისტემისა და ძველი ქართული დამწერლობის შესახებ, რომელიც ფართომასშტაბიანი კვლევის შეუდარებელ ნიმუშს წარმოადგენს.
თამაზ გამყრელიძე გახლდათ ევროპის აკადემიის პირველი ქართველი ნამდვილი წევრი, ასევე არჩეული იყო ბრიტანეთის, ავსტრიის, საქსონიის მეცნიერებათა აკადემიების, ამერიკის ხელოვნებათა და მეცნიერებათა აკადემიის უცხოელ საპატიო წევრად. ის წლების განმავლობაში იყო საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი და მისი საპატიო პრეზიდენტი სიცოცხლის ბოლომდე.
ფასდაუდებელია მისი სამოცდაათწლიანი სამეცნიერო და პედაგოგიური მოღვაწეობა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. იგი იყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, ასევე მრჩეველთა საბჭოს წევრი, მის ხელში არაერთი თაობა აღიზარდა. თამაზ გამყრელიძემ უაღრესად მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ქართული სახელმწიფოებრიობის აღდგენისა და განვითარების საქმეში, სწორედ მან მოაწერა ხელი 1991 წლის 9 აპრილს, სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტს.
თამაზ გამყრელიძე მრავალი საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრი, ეროვნული და უცხოური ჯილდოს მფლობელი იყო, მათ შორის: ალმა-მატერის წინაშე გაწეული თავდაუზოგავი ღვაწლისთვის, მიღებული აქვს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საიუბილეო და ივანე ჯავახიშვილის მედლები.
გულწრფელად ვუსამძიმრებ ამ დიდ დანაკლისს თამაზ გამყრელიძის ოჯახს, ახლობლებსა და სრულიად სამეცნიერო საზოგადოებას.“

Mikheil Chkhenkeli: “I express my deep sorrow over the death of the great Georgian scientist and public figure, Tamaz Gamkrelidze.
Mr. Gamkrelidze was a world-renowned Georgian linguist and researcher who made a name for himself as a Georgian linguist. His work on the alphabetic system of writing and the old Georgian script, which is an incomparable example of large-scale research, is invaluable.
Tamaz Gamkrelidze was the first full Georgian member of the European Academy and was also elected an Honorary Foreign Member of the British, Austrian, Saxon Academies of Science, and the American Academy of Arts and Sciences. He was the President of the Georgian National Academy of Sciences and its Honorary President for the rest of his life.
His seventy years of scientific and pedagogical activity at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University are invaluable. He was the rector of Tbilisi State University, as well as a member of the Advisory Board, who raised several generations. Tamaz Gamkrelidze made an especially important contribution to the restoration and development of Georgian statehood, and he signed the Act of Restoration of State Independence on April 9, 1991.
Tamaz Gamkrelidze was a member of many international organizations, holder of national and foreign awards, including: for his selfless service to Alma-Mater, received the Jubilee Medal of Tbilisi State University and the medals of Ivane Javakhishvili.