სამინისტრომ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეები განახლებული რეკომენდაციებით უზრუნველყო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ  დასწრებითი სწავლების პირობებში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა ხელშეწყობის მიზნით, სკოლებისთვის შესაბამისი რეკომენდაციები შეიმუშავა. აღნიშნულთან დაკავშირებით ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება უკვე ინფორმირებულია და სსსმ მოსწავლეებისთვის სასწავლო პროცესის ორგანიზება სკოლებში აქტიურად მიმდინარეობს.
15 თებერვალს მოსწავლეების საკლასო ოთახში დაბრუნებისთვის თბილისის  202-ე უსინათლო ბავშვთა საჯარო სკოლა  სასწავლო პროცესს განახლებული რეკომენდაციების მიხედვით გეგმავს. აღნიშნულ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე ეწვია და მზადების პროცესს ადგილზე გაეცნო.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ სამინისტროს მიერ განახლებული რეკომენდაციები ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების ადმინისტრაციას დაეხმარება, სასწავლო პროცესი სსსმ მოსწავლეებისთვის ინდივიდუალური საჭიროებებისა და სანიტარულ-ჰიგიენური სტანდარტების გათვალისწინებით დაგეგმოს.
ეკა დგებუაძის თქმით, 202-ე საჯარო სკოლაში მოსწავლეებისთვის უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოა შექმნილი. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება სრულად აღჭურვილია ვირუსის პრევენციისთვის ყველა საჭირო რესურსითა და ინვენტარით, შენობაში მოწყობილია რესურსოთახი, ექიმის კაბინეტი და საიზოლაციო სივრცე. გარდა ამისა, უსინათლო და მცირემხედველი მოსწავლეების ხელშეწყობის მიზნით,  ადგილზე მუშაობენ მობილობა-ორიენტაციის სპეციალისტები, რომლებიც მოსწავლეებს სასკოლო გარემოში ჰიგიენის ნორმების დაცვის მიმართულებით  უწევენ დახმარებას.
ეკატერინე დგებუაძემ ყურადღება გაამახვილა მშობლებისთვის შეთავაზებულ დამატებით შესაძლებლობაზე, რომლის თანახმად, მშობელს ეძლევა საშუალება, არჩევანი გააკეთოს დისტანციურ და დასწრებით სწავლებას შორის. შესაბამისად, დისტანციური სწავლების მსურველ სსსმ მოსწავლეთა მშობლებსაც შეუძლიათ, დაარეგისტრირონ მოზარდი სპეციალურად შექმნილ პორტალზე და მოსწავლემ სახლის პირობებში, დისტანციური ფორმით, განაგრძოს სწავლა.
განახლებული რეკომენდაციები სსსმ მოსწავლეებისთვის პირბადის მოხმარების წესებსაც ითვალისწინებს. კერძოდ, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეს, რომელსაც ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე არ შეუძლია პირბადის ტარება, ეძლევა შესაძლებლობა, სკოლის ტერიტორიაზე პირბადის გარეშე გადაადგილდეს. აღნიშნულთან დაკავშირებით მოსწავლის მშობელმა განცხადებით უნდა მიმართოს სკოლის დირექციას.
შეგახსენებთ, რომ უწყებათაშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ტერიტორიაზე ყველა სკოლაში V-XII კლასის მოსწავლეებისთვის აუცილებელია პირბადის ტარება. დეტალური ინსტრუქციები დაეგზავნება სკოლებს და  ისინი უზრუნველყოფენ მშობლების ინფორმირებას.

The Ministry provided updated recommendations to students with special educational needs
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia has developed relevant recommendations for schools to support students with special educational needs. All general education institutions have already been informed about this and the educational process for SEN students is being actively organized at schools.
Tbilisi Public School No. 202 for the visually impaired children plans to return to the classroom on February 15 according to the updated recommendations. Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia visited the mentioned general education institution and got acquainted with the preparation process on the spot.
The First Deputy Minister noted that the updated recommendations of the Ministry will help the administration of the general education institution to plan the educational process taking into account the individual needs and sanitary-hygienic standards for SEN students.
According to Eka Dgebuadze, a safe educational environment has been created for students in Public School No. 202. The general education institution is fully equipped with all the necessary resources and inventory for the prevention of the virus, the building has a resource room, a doctor's office, and an isolation space. In addition, mobility-orientation specialists work on the spot to help students who are visually impaired.
Ekaterine Dgebuadze focused on the additional opportunity offered to parents, according to which the parent is given the opportunity to choose between distance learning and traditional method of learning. Accordingly, parents of students wishing to resume distance learning school can also register an on a specially created portal, after which the student can freely continue their studies at home.
The updated recommendations also include the rules for the use of personal protective equipment for SEN students. In particular, a student with special educational needs who is unable to wear a facemask due to his / her health condition is given the opportunity to move around the school premises without it. The parent should notify the school administration.
Owing to the decision of the Interagency Council, it is necessary for V-XII grade students to wear a facemask in schools of Georgia. Additional detailed instructions will be sent to the schools.