სამუშაოს მაძიებელთა მომზადება-გადამზადების პროგრამა დამტკიცდა
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ, 2021 წლის 18 იანვრის საქართველოს მთავრობის N16 დადგენილებით, დაამტკიცა სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადების, პროფესიული გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამა, რომლის მიზანია შრომის ბაზრის მოთხოვნად პროფესიებში სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება, პროფესიული გადამზადება და/ან სამუშაო ადგილებზე შემდგომი სტაჟირებითა და საკვანძო კომპეტენციების განვითარებით მათი კონკურენტუნარიანობის ამაღლება და ამ გზით სამუშაოს მაძიებელთა დასაქმების ხელშეწყობა.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ დაამტკიცა მოთხოვნადი პროფესიების ჩამონათვალი, რეგიონულ ჭრილში (იხ. დანართი), რომლის შესაბამისად უნდა მოხდეს პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამების განხორციელება.
პროგრამაში ჩართვის მსურველმა იურიდიულმა პირმა, რომელსაც საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 15 მარტის №131 დადგენილების შესაბამისად, მოპოვებული/დადასტურებული აქვს პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამის განხორციელების უფლება, შევსებული სარეგისტრაციო განაცხადის ფორმა უნდა გააგზავნოს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ - დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს ელექტორნულ ფოსტაზე: infosesa@moh.gov.ge.
მიმწოდებლად რეგისტრაციასთან დაკავშირებით, ნებისმიერი შეკითხვის შემთხვევაში, გთხოვთ, დაუკავშირდეთ სსიპ - დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოს, იმავე ელექტორნული ფოსტის საშუალებით: infosesa@moh.gov.ge

Job Seeking Training Program Approved
Owing to the Resolution N16 of the Government of Georgia of January 18, 2021, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, approved a state program for vocational training and professional development, aimed at vocational training and retraining. The program will enhance applicants’ competitiveness through further internships and the development of key competencies and thus facilitate the employment of job seekers.
Any legal entity registered as a provider of vocational training and vocational retraining program may be registered in accordance with the Resolution of the Government of Georgia “On obtaining the right to implement the vocational training program and vocational training program and to be recognized by the state” in accordance with the Resolution of the Government of Georgia №131 of March 15, 2019. The right to a vocational training / retraining program has been confirmed, which means that job seekers will receive a state-recognized certificate upon successful completion of the program.
Within the scope of this program, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia has approved a list of required professions in the regional context (see Annex), according to which vocational training / vocational training programs should be implemented.
A legal entity wishing to participate in the program, which has obtained / confirmed the right to implement a vocational training  program in accordance with the Resolution of the Government of Georgia 15 131 of March 15, 2019, must submit a completed registration application form to the Ministry of Labor, Health and Social Affairs on the following e-mail address: infosesa@moh.gov.ge.
If you have any questions about registering as a supplier, please contact the LEPL State Employment Promotion Agency via the same e-mail: infosesa@moh.gov.ge