მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის სახელობის პრემია დაწესდება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის სახელობის პრემია დაწესდება. კონკურსს ორგანიზებას გაუწევს სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი.
თამაზ გამყრელიძის სახელობის პრემია გაიცემა ენათმეცნიერებაში განსაკუთრებული მიღწევებისა და წვლილისათვის. პრემიის მოსაპოვებლად კონკურსში მონაწილეობა შეეძლება ენათმეცნიერების მიმართულებით მოღვაწე დოქტორის ხარისხის მქონე საქართველოს თუ უცხოეთის მოქალაქეს.
გარდა ამისა, მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივითვე, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში თამაზ გამყრელიძის სახელობის კაბინეტი გაიხსნება, ხოლო სტუდენტებისათვის მისი სახელობის სტიპენდია დაწესდება.
აკადემიკოსი თამაზ გამყრელიძე გახლდათ ევროპის აკადემიის პირველი ქართველი ნამდვილი წევრი, ასევე არჩეული იყო ბრიტანეთის, ავსტრიის, საქსონიის მეცნიერებათა აკადემიების, ამერიკის ხელოვნებათა და მეცნიერებათა აკადემიის უცხოელ საპატიო წევრად. ის წლების განმავლობაში იყო საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი და მისი საპატიო პრეზიდენტი სიცოცხლის ბოლომდე. სამოცდაათწლიანი სამეცნიერო და პედაგოგიური მოღვაწეობის შედეგად ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მან არაერთი თაობა აღზარდა. იყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, ასევე მრჩეველთა საბჭოს წევრი.
თამაზ გამყრელიძემ უაღრესად მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ქართული სახელმწიფოებრიობის აღდგენისა და განვითარების საქმეში, სწორედ მან მოაწერა ხელი 1991 წლის 9 აპრილს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტს.

The Professor Tamaz Gamkrelidze Award to be established, at the initiative of Mikheil Chkhenkeli
The Tamaz Gamkrelidze Prize is awarded for outstanding achievements and contributions in linguistics. Georgian or foreign citizens with a doctorate in linguistics can participate in the competition.
In addition, at the initiative of Mikheil Chkhenkeli, a cabinet named after Tamaz Gamkrelidze will be opened at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, and a scholarship named after him will be established for students.
Professor Tamaz Gamkrelidze became the first full Georgian member of the European Academy and was also elected an Honorary Foreign Member of the British, Austrian, Saxon Academies of Science, and the American Academy of Arts and Sciences. He was the President of the Georgian National Academy of Sciences and its Honorary President for the rest of his life. As a result of seventy years of scientific and pedagogical activity, he raised many generations at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. He was the rector of Tbilisi State University, as well as a member of the Advisory Board.
Tamaz Gamkrelidze made an especially important contribution to the restoration and development of Georgian statehood, and he signed the Act of Restoration of State Independence on April 9, 1991.