მიხეილ ჩხენკელი ვანის მუნიციპალიტეტის სკოლებში სასწავლო პროცესის მიმდინარეობას ადგილზე გაეცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ვანის მუნიციპალიტეტის სოფლების - შუაგორისა და ინაშაურის საჯარო სკოლებში სასწავლო პროცესის მიმდინარეობას ადგილზე გაეცნო.
მიხეილ ჩხენკელმა მოსწავლეებს საჩუქრად სპორტული ინვენტარი გადასცა და პანდემიის დროს გაწეული ღვაწლისათვის, განათლების უწყვეტობისა და ხარისხის შენარჩუნებისთვის მასწავლებლებს მადლობა გადაუხადა.
მინისტრმა ინაშაურის საჯარო სკოლის დირექტორს ზირაქ ჯანელიძეს 80 წლის იუბილე პირადად მიულოცა, მადლობა გადაუხადა ხანგრძლივი, ნაყოფიერი მოღვაწეობისთვის და ჯანმრთელობა უსურვა. ზირაქ ჯანელიძე გერმანულისა და რუსული ენის მასწავლებელია, თუმცა რამდენიმე წელია სპორტის მასწავლებლის სერტიფიკატი აიღო, სტატუსიც აიმაღლა და სპორტის უფროსი პედაგოგი გახდა.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ მოსწავლეების უსაფრთხოება და მათთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია.
მინისტრის თქმით, ყველა სკოლა უკვე აღიჭურვა ვირუსის პრევენციისთვის საჭირო რესურსებისა და ინვენტარის მარაგით, სკოლებში მოწესრიგებული და გამართულია სველი წერტილები, ზედმიწევნით არის დაცული სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები და სამინისტროს რეკომენდაციები. ვანის მუნიციპალიტეტის სკოლებში მასწავლებელთა სავალდებულო სისტემური ტესტირების პროცესი 2 კვირაში ერთხელ მიმდინარეობს.
2020-2021 სასწავლო წლისთვის ვანის მუნიციპალიტეტში განხორციელდა 19 სკოლის სრული და ნაწილობრივი რეაბილიტაცია, მოწესრიგდა სველი წერტილები, გამოიცვალა გადახურვა და დამონტაჟდა ცენტრალური გათბობა. ხოლო 2021 წელს იგეგმება ამავე მუნიციპალიტეტის 18 სკოლის სრული და ნაწილობრივი რეაბილიტაცია.

Mikheil Chkhenkeli personally got acquainted with the educational process in the schools of Vani Municipality
Mikheil Chkhenkeli presented sports equipment to the students and thanked the teachers for their hard work during the pandemic, for maintaining the continuity and quality of education.
The Minister personally congratulated the director of Inashauri Public School - Zirak Janelidze on his 80th birthday, and thanked him for his long, fruitful work and wished him health and future success. Zirak Janelidze is a teacher of German and Russian languages.
Mikheil Chkhenkeli noted that the safety of students and ensuring their access to quality education is one of the main priorities of the Ministry.
According to the Minister, all schools have already been equipped with the necessary resources and inventory for the prevention of the virus, the bathrooms in schools are established and maintained, the sanitary-hygienic norms and the recommendations of the Ministry are strictly observed. The process of mandatory systematic testing of teachers at schools of Vani Municipality is carried out once in 2 weeks.
For the 2020-2021 academic year, 19 schools in Vani Municipality have been fully and partially renovated, bathrooms have been repaired, the roof has been replaced and central heating has been installed. In 2021 it is planned to fully and/or partially renovate 18 schools in the same municipality.