სასწავლო პროცესის განახლების პირველ დღეს მიხეილ ჩხენკელი თბილისის სხვადასხვა სკოლას ეწვია
პანდემიის პერიოდში პირველად, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, სწავლა სკოლის შენობებში გაგრძელდა. მოსწავლეებს, მასწავლებლებს, სკოლის ადმინისტრაციას და მშობლებს სწავლის დაწყება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა თბილისის სხვადასხვა სკოლებში პირადად მიულოცა და წარმატება უსურვა.
სწავლის დაწყების პირველ დღეს მიხეილ ჩხენკელმა თბილისის ყველაზე დიდი – N186-ე მეგა-სკოლა და QSI – თბილისის საერთაშორისო სკოლა მოინახულა, სადაც პირადად გაეცნო, თუ როგორ მოემზადნენ საგანმანათლებლო დაწესებულებები სწავლის დასაწყებად, რამდენად არიან დაცული მოსწავლეები რისკებისაგან და რა სამუშაოებია ჩატარებული როგორც უსაფრთხოების, ასევე ხარისხიანი განათლების უზრუნველყოფისთვის.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს თბილისის, რუსთავისა და ქუთაისის სკოლებში სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდა. შესაბამისად, უკვე მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე სკოლებში სასწავლო პროცესი დაუბრუნდა ბუნებრივ გარემოს. მსურს, საზოგადოებას მივულოცო ეს ამბავი.
ახლა ძალიან მნიშვნელოვანია არსებული კარგი დინამიკის შენარჩუნება. შესაბამისად, საზოგადოებას კიდევ ერთხელ მინდა ვთხოვო, ზედმიწევნით დაიცვან ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციები, რათა ჩვენს ბავშვებს, ჩვენს შვილებს ჰქონდეთ საშუალება, საკლასო ოთახებში გააგრძელონ სწავლა.“
თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი თბილისის N186 საჯარო მეგა-სკოლა მულტიფუნქციური საგანმანათლებლო კომპლექსის  –  განათლებისა და მეცნიერების ქალაქის პროექტის ფარგლებში აშენდა და ის 1 300 მოსწავლეზეა გათვლილი. სკოლაში ამჟამად დაწყებითი საფეხურის 848 მოსწავლე სწავლობს, რომლებიც A ბლოკში არიან განთავსებული. ხოლო B ბლოკში საშუალო და საბაზო საფეხურის მოსწავლეები მომდევნო სასწავლო წლიდან ისწავლიან. გალერეებით დაკავშირებული ბლოკების კონფიგურაცია და ურთიერთგანლაგება ქმნის სამ შიდა ეზოს, სადაც მოეწყო სათამაშო და დასასვენებელი ზონები. შენობა ადაპტირებული და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისია. სკოლას აქვს ბიბლიოთეკა, საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიები, საკონფერენციო დარბაზები, სასადილო, ექიმის კაბინეტი, 3 სპორტული დარბაზი, გარე მოედნები. მშენებლობის პროცესში გამოყენებულია ეკოლოგიურად სუფთა სამშენებლო მასალა.
QSI - თბილისის საერთაშორისო სკოლა აკრედიტებულია Middle States Association of Colleges and Schools (MSA)-ის მიერ. სკოლაში სწავლა მთლიანად ინგლისურ ენაზე მიმდინარეობს. მოსწავლეები, ძირითადად, სწავლას ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკის წამყვან უნივერსიტეტებში აგრძელებენ.

With the renewal of the educational process, Mikheil Chkhenkeli visited various schools in Tbilisi
During the pandemic, for the first time throughout the country, studies were resumed in classrooms. The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli personally congratulated the students, teachers, school administration and parents on the resumption of studies and wished them academic success.
On the first day of school, Mikheil Chkhenkeli visited Tbilisi's largest mega-school N186 and QSI - Tbilisi International School, where he personally got acquainted with how educational institutions were prepared to start the process, how students are protected from risks and what work has been done both in terms of safety and quality.
Mikheil Chkhenkeli: “Today the educational process in Tbilisi, Rustavi and Kutaisi schools resumed in classrooms, where our school students naturally belong. Consequently, the educational process in schools across the country has already returned to the natural environment.
However, despite the normality, it is crucial to maintain the existing good dynamics. Therefore, I would like to ask the society once again to strictly follow the recommendations provided by the healthcare experts, so that our children, can continue their education in classrooms with their peers."
Tbilisi N186 Public Mega-School was built within the framework of the multifunctional educational complex - Education and Science City project and it is designed for 1,300 students and is fully in line with the modern standards. The school currently has 848 elementary students in Block A. Whereas Block B, comprises of middle and elementary students. The configuration and arrangement of the blocks connected by the galleries creates three inner courtyards, where recreation zones were arranged. The school has a library, science laboratories, conference halls, a canteen, a doctor's office, three separate gyms, and outdoor playgrounds. Ecologically clean building materials are used in the construction process.
QSI - Tbilisi International School is accredited by the Middle States Association of Colleges and Schools (MSA). Tuition at the school is entirely in English. Students continue their studies at leading universities in Europe and North America upon graduation.