დღეიდან თბილისში, რუსთავსა და ქუთაისში მოსწავლეები საკლასო ოთახებში დაბრუნდნენ
დღეიდან, 15 თებერვლიდან, თბილისის, ქუთაისისა და რუსთავის 369 საჯარო და კერძო სკოლაში სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდა, სადაც მოსწავლეებისთვის უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოა უზრუნველყოფილი. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები აღჭურვილია ვირუსის პრევენციისთვის საჭირო რესურსებისა და ინვენტარის მარაგით, სკოლებში მოწესრიგებული და გამართულია სველი წერტილები, ზედმიწევნით არის დაცული სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები და სამინისტროს რეკომენდაციები. ამ მიმართულებით საგანმანათლებლო რესურსცენტრები სკოლებში სისტემატურ მონიტორინგს ახორციელებენ და ადგილზე ეცნობიან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებულ მდგომარეობას.
სამინისტროს მიერ განახლებული რეკომენდაციებით, რომელიც მოიცავს ინფორმაციას სასწავლო პროცესის ორგანიზებისა და სკოლაში არსებული სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების შესახებ, უზრუნველყოფილია ყველა სკოლა, რომელთაც, თავის მხრივ,  მოსწავლეთა მშობლების ინფორმირება უზრუნველყვეს.
საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, V-XII კლასის მოსწავლეებისთვის სკოლის ტერიტორიაზე აუცილებელია პირბადეების ტარება. პირბადეების მოხმარებასთან დაკავშირებით განსხვავებული რეკომენდაციაა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის. კერძოდ, სსსმ მოსწავლეს, რომელსაც ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე არ შეუძლია პირბადის ტარება, ეძლევა შესაძლებლობა, სკოლის ტერიტორიაზე პირბადის გარეშე გადაადგილდეს.
რაც შეეხება, სკოლის მასწავლებლებისა და ადმინისტრაციული პერსონალის სავალდებულო სისტემურ ტესტირებას, ორი კვირის განმავლობაში საჯარო და კერძო სკოლებში ის 46 300 მასწავლებელსა და ადმინისტრაციის თანამშრომელს ჩაუტარდა. ქვეყნის მასშტაბით, 2 კვირის მონაცემებით, Covid-19 მასწავლებელთა და სკოლის თანამშრომელთა 0,5%-ს დაუდასტურდა.
მშობლებისთვისა და მასწავლებლებისთვის შეთავაზებულია დამატებითი შესაძლებლობაც. კერძოდ, თბილისის, ქუთაისის, რუსთავის, ზუგდიდის, თელავის, ზესტაფონის, გარდაბნის, ფოთის, მარნეულის, ბათუმის, ქობულეთისა და გორის საჯარო სკოლების მოსწავლეთა მშობლებს შესაძლებლობა აქვთ, გააკეთონ არჩევანი დასწრებით სწავლებასა და დისტანციური სწავლების ფორმას შორის. ონლაინ სწავლებაზე განაცხადის შევსება/რეგისტრაციის გაუქმება შესაძლებელია ყოველ ოთხშაბათს. ბოლო მონაცემებით, დისტანციური სწავლების სურვილი საქართველოს მასშტაბით მოსწავლეთა 12%-მა გამოხატა. მნიშვნელოვანია, რომ ამავე შესაძლებლობით სარგებლობენ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეები მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
ამასთან, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, სამინისტრო შესაძლებლობას აძლევს რისკჯგუფში მყოფ მასწავლებლებს, შესაბამისი სამედიცინო დასკვნის საფუძველზე, მიმართონ სკოლის ადმინისტრაციას მუშაობის დისტანციურ ფორმატში გაგრძელების თაობაზე.
შეგახსენებთ, რომ სკოლებში კორონავირუსის შემთხვევების დადასტურების შემთხვევაში გაგრძელდება მიდგომა წერტილოვანი შეზღუდვების შესახებ. ასეთ დროს სკოლა მიმართავს ადგილობრივი ჯანდაცვის ცენტრს, რომელიც იღებს გადაწყვეტილებას, კონკრეტული კლასი გადავიდეს დისტანციურ რეჟიმში თუ მთლიანად სკოლა.

From today, students have returned to classrooms in Tbilisi, Rustavi and Kutaisi
From today, February 15, the educational process in 369 public and private schools in Tbilisi, Kutaisi and Rustavi continued in classrooms, where a safe educational environment is provided for students. The general education institutions are equipped with the necessary resources and inventory for the prevention of the virus, the bathrooms in the schools are organized and maintained, the sanitary-hygienic norms and the recommendations of the Ministry are strictly observed. In this regard, educational resource centers carry out systematic monitoring of schools and are informed about the situation in general education institutions on the spot.
Updated recommendations by the Ministry, which include information on the organization of the educational process and the sanitary-hygienic norms in the school, are provided to all schools, which, in turn, provide information to the parents of students.
According to the decision of the Coordinating Council, it is necessary for students of V-XII grades to wear facemasks on the school premises. There is a different recommendation for the use of masks for students with special educational needs. In particular, a SEN student who is unable to wear a mask due to his / her health condition is given the opportunity to move around the school premises without it.
As for the mandatory systematic testing of schoolteachers and administrative staff, a full-scale testing was carried out for 46,300 teachers and administration personnel across the country. Nationwide, Covid-19 was confirmed in 0.5% of teachers and school staff over a 2-week period.
Additional opportunities are also offered for parents and teachers. In particular, parents of students from Tbilisi, Kutaisi, Rustavi, Zugdidi, Telavi, Zestaponi, Gardabani, Poti, Marneuli, Batumi, Kobuleti and Gori public schools have the opportunity to choose between distance learning and the traditional format of learning. Online application can be filled out / canceled every Wednesday. According to the latest data, 12% of students across Georgia have expressed a desire for distance learning. It is important that students with special educational needs throughout the country enjoy the same opportunity.
At the same time, throughout the territory of Georgia, the Ministry gives an opportunity to teachers at risk, based on the relevant medical report, to apply to the school administration to continue working in a remote format.
In case of coronavirus cases confirmed in schools, the approach to point restrictions will continue. At such times the school appeals to the local health center, which decides whether to move a particular class remotely or otherwise.