მიხეილ ჩხენკელმა ევროკომისიის გამარჯვებული პროექტის სამუშაო შეხვედრა გახსნა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროკომისიის გამარჯვებული პროექტის „მესამე მისიის ხარისხისა და შესაბამისობის განვითარება საქართველოს უნივერსიტეტებში“ სამუშაო შეხვედრა გახსნა. ონლაინ რეჟიმში გამართული შეხვედრა საქართველოში უნივერსიტეტების როლის გაძლიერებასა და ხარისხის გაუმჯობესებას მიეძღვნა.
აღსანიშნავია, რომ პროექტი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა წარადგინა ევროკომისიის Erasmus+ ინსტიტუციური თანამშრომლობის (CBHE) კონკურსზე ეროვნული პროექტისთვის, დაიმსახურა უმაღლესი შეფასება და მოიპოვა დაფინანსება.
მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტს წარმატება მიულოცა და საქართველოს უნივერსიტეტებში ხარისხის გაუმჯობესების მნიშვნელობაზე ისაუბრა, რაც მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ადამიანური კაპიტალის განვითარებასა და ეკონომიკური წინსვლის პროცესში.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ განვითარების ტემპმა და სწრაფად ცვალებადმა სამყარომ მნიშვნელოვნად შეცვალა საზოგადოებები და მათი საჭიროებები. მნიშვნელოვანია, რომ ამ მოცემულობაში უმაღლესი საგანმანათლებლო სისტემის ძირითადი მისია შენარჩუნდეს, განმტკიცდეს და კიდევ უფრო გაფართოვდეს. სწორედ ახალმა რეალობამ განაპირობა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ტრადიციული როლის განსხვავებულად ჩამოყალიბების აუცილებლობა. ცოდნის შექმნისა და ეკონომიკური ცხოვრებისათვის ინოვაციების მნიშვნელობის ზრდამ უნივერსიტეტებისთვის წარმოშვა ახალი როლი – „მესამე მისია“. მიხეილ ჩხენკელის თქმით, პროექტის „მესამე მისიის ხარისხისა და შესაბამისობის განვითარება საქართველოს უნივერსიტეტებში“ განხორციელება უმნიშვნელოვანესია ქვეყნის განვითარებისთვის, ვინაიდან ის მიზნად ისახავს საქართველოს უნივერსიტეტების მესამე მისიის – საზოგადოების განვითარებაში წვლილის შეტანის როლის გაძლიერებასა და მისი ხარისხის გაუმჯობესებას, რაც საქართველოს მდგრად სოციალურ, ეკონომიკურ თუ კულტურულ განვითარებას გულისხმობს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ სამინისტრო აქტიურად ჩაერთვება პროექტში, ხელს შეუწყობს პროექტით დასახული მიზნების მიღწევას, მხარს დაუჭერს უნივერსიტეტების როლის გაზრდასა და დემოკრატიული მისიის განხორციელებას.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის „მესამე მისიის ხარისხისა და შესაბამისობის განვითარება საქართველოს უნივერსიტეტებში“ განხორციელებაში აქტიურად იქნებიან ჩართულნი სამინისტროს წარმომადგენლები. შემუშავდება პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს უნივერსიტეტის მესამე მისიის მნიშვნელობას, შესთავაზებს საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს ხედვასა და სტრატეგიულ მიმართულებებს.
სამუშაო შეხვედრაში, რომელიც თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით ჩატარდა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ, თსუ-ს რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა თამარ მახარაშვილმა, საქართველოში Erasmus+ ოფისის ხელმძღვანელმა ლიკა ღლონტმა, რვა ქართული და სამი ევროპული უნივერსიტეტის, აგრეთვე, საერთაშორისო სააკრედიტაციო საბჭოს EFMD (ბელგია) წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.

Mikheil Chkhenkeli opened the meeting of the winning project of the European Commission
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli opened the meeting with the winning project of the European Commission "Development of Quality and Relevance of the Third Mission in Georgian Universities". The online meeting was dedicated to strengthening the role and quality of universities in Georgia.
It should be noted that the project was submitted by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University to the European Commission Erasmus + Institutional Cooperation (CBHE) competition for the national project, received the highest evaluation and further funding.
Mikheil Chkhenkeli addressed the audience, congratulated Ivane Javakhishvili State University on its success and spoke about the importance of improving quality in Georgian universities, which plays an important role in the development of human capital and economic progress in the country.
The Minister noted that the pace of development and the rapidly changing world have significantly changed societies and their needs. It is important that the core mission of the higher education system is maintained, strengthened, and further expanded in this context. It is the new reality that has necessitated the development of higher education institutions as opposed to its traditional role. The growing importance of innovation in knowledge creation and economic life has created a new role for universities - the "Third Mission". According to Mikheil Chkhenkeli, the implementation of the project "Development of Quality and Relevance of the Third Mission in Georgian Universities" is crucial for the development of the country, as it aims to strengthen the role of the third mission of Georgian universities in the development of society and improve its quality. .
The Minister emphasized that the Ministry will be actively involved in the project, will help achieve the goals set by the project, will support all universities and the implementation of the democratic mission.
It should be noted that the representatives of the Ministry will be actively involved in the implementation of the project "Development of Quality and Compliance of the Third Mission in Georgian Universities". A policy document will be developed, which will define the importance of the third mission of the University and will offer vision and strategic directions to the higher education institutions of Georgia.
Natia Turnava, Minister of Economy and Sustainable Development, Giorgi Sharvashidze, Rector of TSU, Tamar Makharashvili, Head of the National Center for Educational Quality Enhancement, Lika Glonti, Head of the Erasmus + Office in Georgia, as well as eight Georgian and three European universities, also attended the workshop. Representatives of the International Accreditation Council EFMD (Belgium) also participated in the event.