პროფესიულ განათლებაში მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების მიღების მხარდაჭერა - განახლებული ვებგვერდის პრეზენტაცია
19.02.2021
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, მსოფლიო ბანკის საქართველოს წარმომადგენლობამ განახლებული ვებგვერდის www.vet.ge პრეზენტაცია გამართა. ახალი ელექტრონული პორტალი შექმნილია „ერთი ფანჯრის“ პრინციპის გათვალისწინებით, სადაც თავს იყრის პროფესიული განათლების შესახებ არსებული ყველა საჯარო მონაცემი და სტატისტიკა, ასევე ინფორმაცია ახალი ინიციატივების, სამთავრობო პოლიტიკისა და პრიორიტეტების შესახებ. ვებგვერდი შექმნილია მსოფლიო ბანკის მიმდინარე პროექტის – „პროფესიულ განათლებაში მასწავლებლების ხარისხის ამაღლება“ ფარგლებში, რომელსაც ფინანსურ მხარდაჭერას გაერთიანებული სამეფოს „კარგი მმართველობის ფონდი“ უწევს. მისი მიზანია, პროფესიული განათლების მასწავლებლების შესაძლებლობების გაძლიერებით, ასევე მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებებითა და ეფექტური მექანიზმების შექმნით, პროფესიული განათლების სტუდენტებისათვის შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი უნარების განვითარების ხელშეწყობა.
ახალი ვებგვერდი შექმნილია რეფორმის პროცესში ჩართული მხარეების, ასევე, მთავარი ბენეფიციარების – სტუდენტების საჭიროების დაკმაყოფილების მიზნით, რაც უპირველეს ყოვლისა, გულისხმობს ინფორმირებული კარიერული გადაწყვეტილებების მიღებისათვის, ინფორმაციაზე წვდომის გაუმჯობესებას. პარალელურად, ვებგვერდის საშუალებით გადაწყვეტილებების მიმღები მხარეები უზრუნველყოფილი იქნებიან სანდო და სრულყოფილი მონაცემებით სექტორის შესახებ. მისი მარტივი დიზაინი შესაძლებლობას ქმნის საჯარო ინფორმაცია, საჭირო მონაცემები და საგანმანათლებლო რესურსები ადვილად იქნეს მოძიებული. განახლებული ელექტრონული ინსტრუმენტი www.vet.ge გაზრდის პოტენციური ბენეფიციარების დაინტერესებას, უნარების განვითარებისთვის გამოიყენონ პროფესიულ სასწავლებლებში შეთავაზებული შესაძლებლობები, ასევე, ხელმისაწვდომს ხდის ინსტიტუციების პარტნიორობის შესახებ საჭირო ინფორმაციას და აუმჯობესებს პროფესიული განათლების იმიჯს.
„მოხარული ვარ წარმოგიდგინოთ პროფესიული განათლების ახალი ელექტრონული პორტალი www.vet.ge, რომელიც, დარწმუნებული ვარ, გაზრდის სექტორის მიმართ ინტერესს და შესაბამის საგანმანათლებლო სერვისებზე ხელმისაწვდომობას საქართველოში. მჯერა, რომ განახლებული ვებგვერდი, განსაკუთრებით ახლა, COVID-19 პანდემიის პირობებში, მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს პროფესიული განათლების შესახებ ინფორმაციის გავრცელებასა და სტუდენტებს, მასწავლებლებს, კოლეჯებს შორის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებაში. ამასთან, მინდა განსაკუთრებით წავახალისო ჩვენი პარტნიორები კერძო და საჯარო სექტორიდან, გამოიყენონ აღნიშნული ვებგვერდი სექტორთან სხვადასხვა თანამშრომლობითი ურთიერთობების დამყარებისთვის“, – განაცხადა თამარ ქიტიაშვილმა, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ.

Support for Evidence-Based Decision Making in Vocational Education - Presentation of an updated website
19.02.2021
In cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the World Bank Georgia Office held a presentation of the updated website www.vet.ge. The new e-portal is based on the principle of "one window", which brings together all available public data and statistics on vocational education, as well as information on new initiatives, government policies and priorities. The website was created in the framework of the ongoing project of the World Bank - "Improving the quality of teachers in vocational education", which is financially supported by the United Kingdom "Good Governance Fund". It aims to promote the development of skills relevant to labor market requirements for vocational education students by strengthening the capacity of vocational education teachers, as well as by providing evidence-based solutions and effective mechanisms.
The new website is designed to meet the needs of the parties involved in the reform process, as well as the main beneficiaries - students, which primarily means improving access to information for making informed career decisions. At the same time, the website will provide decision-makers with reliable and complete data about the sector. Its simple design allows public information, required data and educational resources to be easily accessed. The updated electronic tool www.vet.ge will increase the interest of potential beneficiaries, use the opportunities offered at vocational schools to develop skills, as well as make available the necessary information about the partnership of institutions and improve the image of vocational education.
"I am pleased to present the new electronic portal of vocational education www.vet.ge, which, I am sure, will increase interest in the sector and access to relevant educational services in Georgia. I believe that the updated website, especially now, under the context of the COVID-19 pandemic, will play an important role in disseminating information about vocational education and sharing knowledge and experience among students, teachers, and colleges. At the same time, I would especially like to encourage our partners from the private and public sectors to use this website to establish various cooperative relations with the sector” - stated Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.