მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის წევრებს პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებული სიახლეები გააცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას პროფესიული განათლების მიმართულებით განხორციელებულ ახალ ინიციატივებსა და იმ სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა, რაც ამ სფეროს განვითარებაზეა ორიენტირებული.
„პროფესიული განათლების შესახებ ახალი კანონის მიღების შემდეგ მნიშვნელოვნად განვითარდა ზრდასრულთა სწავლების მიმართულება, კერძო კომპანიები აქტიურად ჩაერთვნენ  სამუშაო ძალის მომზადებაში“ –  განაცხადა მინისტრობის კანდიდატმა ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ინიციატივასთან დაკავშირებით.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, კანონში შეტანილი ცვლილების საფუძველზე სისტემამ პირველად მიიღო სტუდენტები, რომლებსაც პროფესიის შესწავლასთან ერთად, ზოგად განათლებასაც შესთავაზებს. კურსდამთავრებულები ზოგადი განათლების ატესტატთან გათანაბრებულ დიპლომებს მიიღებენ და სურვილის შემთხვევაში სწავლას უმაღლესი განათლების საფეხურზე გააგრძელებენ.
მინისტრობის კანდიდატის განცხადებით, პროფესიული და უმაღლესი განათლების ურთიერთდაკავშირებისთვის ასოცირებული ხარისხის პროგრამები და კრედიტების აღიარების მექანიზმი დაინერგება, ასევე გაიზრდება პროფესიული განათლების დანერგვის მასშტაბი საჯარო სკოლებშიც.
მიხეილ ჩხენკელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიმდინარეობს პროფესიული განათლების სისტემის მართვის ახალი მოდელის დანერგვა სახელმწიფო უწყებებთან, ბიზნეს და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით. 2021 წლიდან კი სისტემა სწორედ ამ მოდელის შესაბამისად დაიწყებს ფუნქციონირებას.
პარლამენტის გაერთიანებულ კომიტეტზე სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა ისაუბრა სხვა მნიშვნელოვან ინიციატივებსა და დაგეგმილ სიახლეებზე, კერძოდ: მომდევნო წლებში დაგეგმილია პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის ზრდა; წარმატებით ინერგება ევროპული კვალიფიკაციების ჩარჩოსთან შესაბამისი ეროვნული ჩარჩო; ევროპული ჩარჩოს ინდიკატორებზე დაყრდნობით დაინერგა პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის ახალი სტანდარტები; მიმდინარეობს კოლეჯების ქსელის განვითარება მარნეულში, კასპში, ხაშურში, ბორჯომში, ლანჩხუთში, ჩოხატაურში, ახალქალაქში, ბათუმში, წყალტუბოში; დაწყებულია მუშაობა საერთაშორისო დონის პროფესიული კოლეჯების პროექტებზე, სადაც საქართველოს მოქალაქეებთან ერთად უცხოელი სტუდენტებიც ისწავლიან. მაგალითად, კახეთში ღვინისა და კულინარიის კოლეჯები, დუშეთში ტურიზმის სკოლა, ხოლო თბილისში საინჟინრო მიმართულების ცენტრი.
„2021 წლიდან საქართველოს პროფესიული განათლება გადადის განვითარების ახალ ეტაპზე. ევროკავშირის მხარდაჭერით მიმდინარეობს შემდგომი წლების სტრატეგიის მომზადება, რომელიც უპასუხებს ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ გამოწვევებს და ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ახალ დღის წესრიგს. საჯარო-კერძო პარტნიორობით შეიქმნება შესაბამისი სამართლებრივი ფორმის მქონე პლატფორმა (უნარების სააგენტო) და დაიწყება პროფესიული განათლების განვითარების ახალი ეტაპი“, – განაცხადა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა.
პროფესიული განათლების შესახებ საუბრის დასასრულს მიხეილ ჩხენკელმა იმ მნიშვნელოვან სიახლეზე გაამახვილა ყურადღება, რომელიც აზიის განვითარების ბანკის მიერ 70 მილიონი აშშ დოლარი გამოყოფას გულისხმობს საქართველოში პროფესიული განათლების განსავითარებლად. პროგრამა „თანამედროვე უნარები უკეთესი დასაქმების სექტორის განვითარებისთვის“ ერთი წლის განმავლობაში მუშავდებოდა და მიზნად ისახავს საქართველოს 22 მუნიციპალიტეტში საერთაშორისო სტანდარტის პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას. შემუშავებული მოდელი გულისხმობს ყველა საგანმანათლებლო სივრცის, მათ შორის, სკოლების ოპტიმალურ გამოყენებას საქართველოს მოქალაქეებისთვის თანამედროვე პროგრამების შესათავაზებლად.

"After the adoption of the new law on vocational education, the field of adult education has developed significantly, private companies have been actively involved in the training of the workforce" - stated the ministerial candidate in connection with one of the most important initiatives.
According to Mikheil Chkhenkeli, based on the amendments in Georgian law, the system for the first time has accepted students, who, in addition to studying a new profession, will also receive general education. Graduates will receive diplomas equal to the general education certificate and will continue their studies at the higher education level if they wish to do so.
According to the Ministerial candidate, the associated quality programs, and credit recognition mechanism for the interconnection of vocational and higher education will be introduced, as well as the scale of vocational education in public schools will be increased.
Mikheil Chkhenkeli emphasized that a new model of management of the vocational education system is being introduced in cooperation with government agencies, private sector, and international organizations. From 2021, the system will start operating in accordance with this model.
Addressing the Joint Parliamentary Committee, Mikheil Chkhenkeli spoke about other important initiatives and planned innovations, namely: an increase in access to vocational education in the coming years; successful introduction of national framework in line with the European Qualifications Framework; a successful implementation of new standards for the authorization of vocational education institutions based on European Framework indicators; a development of network of colleges in Marneuli, Kaspi, Khashuri, Borjomi, Lanchkhuti, Chokhatauri, Akhalkalaki, Batumi, Tskaltubo; and a gradual introduction of projects of international level at Georgian vocational colleges, where foreign students will study together with Georgian citizens. For example, wine and culinary colleges in Kakheti, tourism school in Dusheti, and engineering center in Tbilisi.
"From 2021, Georgian vocational education will move to a new stage of development. With the support of the European Union, a strategy for the coming years is being prepared, which will respond to the socio-economic challenges of the country and the new agenda of the Association Agreement with the European Union. A platform with the appropriate legal form (Skills Agency) will be created through a public-private partnership and a new stage of professional education development will begin” - stated Mikheil Chkhenkeli.
Towards the end of his presentation on vocational education, Mikheil Chkhenkeli focused on an extremely important project with the Asian Development Bank. The collaboration envisages allocation of $70 mln for the development of vocational education in Georgia. The program "Modern Skills for the Development of a Better Employment Sector" has been developed and aims to increase access to international standard vocational education in 22 municipalities of Georgia. The developed model foresees the optimal use of all educational spaces, including schools, to offer modern programs to the citizens of Georgia.