მიხეილ ჩხენკელმა კომიტეტის წევრებს კულტურის მიმართულებით 2020 წელს განხორციელებული საქმიანობის შედეგები გააცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა, პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას, კულტურის მიმართულებით განხორციელებულ მნიშვნელოვან ღონისძიებებზე ისაუბრა და კომიტეტის წევრებს პანდემიის პერიოდში კულტურის სექტორისთვის სამინისტროს მიერ გატარებული ანტიკრიზისული ღონისძიებები გააცნო.
როგორც მინისტრობის კანდიდატმა გამოსვლაში აღნიშნა, პანდემიით გამოწვეული შეზღუდვები ყველაზე მტკივნეულად კულტურის სფეროს შეეხო, თუმცა სამინისტრომ შეინარჩუნა მის დაქვემდებარებაში არსებულ სექტორში ყველა სამუშაო ადგილი, დამატებითი რესურსი მიმართა დარგობრივი ორგანიზაციების სრულყოფილად ფუნქციონირებისთვის. სამინისტროს სისტემაში არსებულ თეატრებსა და მუზეუმებში თანამშრომელთა ანაზღაურება საშუალოდ 100 ლარით გაიზარდა. თავის მხრივ, არსებულ გამოწვევებს ინოვაციურად მიუდგნენ სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფი კულტურული ორგანიზაციები და ღონისძიებები ვირტუალურ და ღია სივრცეებში გადაიტანეს.
მინისტრობის კანდიდატმა კომიტეტის წევრებს გააცნო ის კულტურული ღონისძიებები, რომლებიც პანდემიის გამო განსხვავებულ ფორმატში გაიმართა, მათ შორის: სამინისტროს მხარდაჭერით ჩატარდა 16 საგრანტო კონკურსი, რომელში მონაწილეობა 161-მა კულტურულმა ორგანიზაციამ და 4500-მდე ხელოვანმა მიიღო; 1000-ზე მეტი ონლაინ კულტურული აქტივობა განხორციელდა კამპანიის „კულტურა თქვენთვის“ ფარგლებში; სახელმწიფო და კერძო პროფესიულ თეატრებში 49 ახალ სპექტაკლზე განახლდა მუშაობა, რომლის პრემიერა შეზღუდვების მოხსნასთან ერთად დაიგეგმება. გაიმართა 31 სახელოვნებო ფესტივალი, მათ შორის, ელისო ბოლქვაძის ხელმძღვანელობითა და UNESCO-ს მხარდაჭერით, ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა შავი ზღვის მუსიკისა და ხელოვნების რიგით მერვე საერთაშორისო ფესტივალი და მასში  მონაწილეობა უცხოელმა მუსიკოსებმა დისტანციურად მიიღეს. პანდემიის გამო, განსხვავებულ ფორმატში გაიმართა რეგიონული თეატრების მეექვსე საერთაშორისო ფესტივალი, საფესტივალო სპექტაკლები მაყურებელმა ღია ცის ქვეშ, რეკომენდაციების სრული დაცვით იხილა. წელს პირველად გაიმართა ციფრული თეატრალური ფესტივალი, შეიქმნა მსოფლიო დრამატურგიის ონლაინ პლატფორმა, რეგიონული თეატრების ელექტრონული გზამკვლევი, ციფრული რესტავრაცია ჩაუტარდა ქართული კინომემკვიდრეობის ოქროს ფონდში შემავალ 9 ფილმს. ფოლკლორის ცენტრის ჩართულობით აქტიურად მიმდინარეობს დისტანციური სწავლება სალოტბარო სკოლებში. სამინისტროსა და პირველი არხის თანამშრომლობით წელს პირველად ჩატარდა მუსიკალური პროექტი „ქუჩის მუსიკოსების ფესტივალი“, რომელმაც პროფესიონალი და არაპროფესიონალი მუსიკოსები დააკავშირა და ხელი შეუწყო მათ წარმოჩენას.
მიხეილ ჩხენკელმა დაწვრილებით ისაუბრა იმ მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, რომლებიც პანდემიის მიუხედავად შეუფერხებლად განხორციელდა და აღნიშნა, რომ პანდემიის პერიოდში, ევროპის მასშტაბით მხოლოდ საქართველოში გაიხსნა ორი ახალი მუზეუმი – ეროვნული მუზეუმის ვანის არქეოლოგიური და ბოლნისის რეგიონული მუზეუმები.  აღსანიშნავია, რომ პირვანდელი სახე დაუბრუნდა თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სამხატვრო აკადემიას, განახლებული სამხატვრო აკადემია სტუდენტებს ახალი სასწავლო წლიდან მიიღებს. ასევე დასრულდა ანსამბლ „რუსთავის“ შენობის რეაბილიტაცია და სრულდება მუსიკალური დრამისა და კომედიის თეატრის სარეაბილიტაციო სამუშაოები. რეაბილიტირდა კულტურული მემკვიდრეობის 24 ობიექტი, აქტიურად მიმდინარეობს საკონსერვაციო და არქეოლოგიური კვლევის სამუშაოები 55 ძეგლზე. კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოსთან თანამშრომლობით ფონდმა „ქართუმ“ განახორციელა კულტურული მემკვიდრეობის 97 ძეგლის აღდგენითი სამუშაოები. კულტურული ტურიზმის ხელშეწყობის მიზნით შეიქმნა კულტურული მარშრუტების პირველი მობილური აპლიკაცია.
მნიშნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ლიტერატურის მიმართულებით. კერძოდ, საქველმოქმედო ფონდ ,,ქართუს“ დაფინანსებითა და ანზორ ერქომაიშვილის ხელმძღვანელობით გამოიცა ეროვნული კულტურის შესახებ სამეცნიერო ნაშრომი „საქართველო. ისტორია. კულტურა. ეთნოგრაფია“, უნიკალური ინგლისურენოვანი გამოცემა ეტაპობრივად მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების ბიბლიოთეკებს გადაეცემა. შეიქმნა 16 ახალი სახელოვნებო სახელმძღვანელო, გამოსაცემად მომზადდა შუა საუკუნეთა ქართული საგალობლების XIX-XX საუკუნეებში შესრულებული სანოტო ხელნაწერების ექვსტომეული.
მიხეილ ჩხენკელმა გამოსვლაში საერთაშორისო მიმართულებით მიღწეულ წარმატებებზეც ისაუბრა და ხაზი გაუსვა ქართული კინოს მონაწილეობას საერთაშორისო კინოფორუმებში: ქართველი რეჟისორის დეა კულუმბეგაშვილის ფილმი „დასაწყისი“ კანის საერთაშორისო კინოფესტივალის ოფიციალურ სელექციაში დასახელდა, სან სებასტიანის საერთაშორისო კინოფესტივალზე 4 ჯილდო მოიპოვა, 3 თებერვალს გამართულ ტრიესტეს საერთაშორისო კინოფესტივალზე კი საუკეთესო ფილმის ჯილდო მიიღო. მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული ჯილდო მოიპოვა საქართველოს ხელოვნების სასახლის პროექტმა „ქსოვილი საქართველოდან“, რომელმაც  ევროპის საბჭოს საუკეთესო პრაქტიკის ნომინაცია და “2020 Travelers 'Choice Award” მიიღო. UNESCO-ს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში ნომინირებისთვის მომზადდა და გაიგზავნა „ქართული სუფრის ტრადიცია“.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად შექმნილი ვითარებისა, საქართველო აქტიურად ემზადება არაერთ მნიშვნელოვან საერთაშორისო ფესტივალში მონაწილეობისათვის, მათ შორის: ევროპალია 2023, ბერლინალე, ბოლონიის წიგნის ბაზრობა, ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობა და პარიზის წიგნის ბაზრობა. 2021 წლის შემოდგომაზე საქართველო ქუთაისში უმასპინძლებს ევროპის საბჭოს კულტურული მარშრუტების მასშტაბურ ფორუმს, რომელსაც ევროპის ქვეყნებიდან კულტურული ტურიზმის სექტორისა და საერთაშორისო ინსტიტუციების 300-მდე მაღალი რანგის სტუმარი დაესწრება.

As the Ministerial candidate noted in his speech, the restrictions caused by the pandemic affected the field of culture most painfully, however the Ministry retained all the jobs in its subordinate sector, devoted additional resources to the proper functioning of sectoral organizations. The salaries of the employees of the theaters and museums in the system of the Ministry have increased by 100 GEL on average. For their part, the existing challenges were innovatively addressed by the cultural organizations and the events were moved to virtual and open spaces.
The nominated candiated introduced the cultural events to the committee members in a different format due to the pandemic, including: 16 grant competitions supported by the Ministry, in which 161 cultural organizations and up to 4,500 artists participated; More than 1000 online cultural activities were carried out within the framework of the "Culture for You" campaign; Work has resumed on 49 new plays in public and private professional theaters, the premieres of which will be scheduled with the lifting of restrictions. 31 art festivals were held, including under the direction of Eliso Bolkvadze and with the support of UNESCO, the eighth international festival of Black Sea music and art was held online, where foreign musicians participated in it remotely. Due to the pandemic, the Sixth International Festival of Regional Theaters was held in a different format, the festival performances were seen by the audience in the open air, in full compliance with the recommendations. This year, for the first time, a digital theater festival was held, an online platform for world drama was created, an electronic guide to regional theaters was created, and 9 films included in the Golden Fund of the Georgian Cinema Heritage were digitally restored. With the involvement of the Folklore Center, distance learning is actively carried out in schools. In cooperation with the Ministry and the First Channel, the music project "Street Musicians Festival" was held for the first time this year, which brought together professional and non-professional musicians and facilitated their performance.
Mikheil Chkhenkeli spoke in detail about the important infrastructure projects that were implemented uninterrupted despite the pandemic, noting that during the pandemic, two new museums were opened in Georgia - the Vani Archaeological Museum of the National Museum and the Bolnisi Regional Museum. The original look has been returned to the Apolon Kutateladze Art Academy in Tbilisi, and the renewed Art Academy will receive students from the new academic year. 24 cultural heritage sites have been rehabilitated, conservation and archeological research works are being carried out on 55 monuments across the country. In cooperation with the Cultural Heritage Agency, the Cartu Foundation has carried out restoration works on 97 cultural heritage sites. The first mobile application of cultural routes was created to promote cultural tourism.
Significant steps have been taken in the direction of literature. With the funding provided by the charity fund "Cartu" and under the direction of Anzor Erkomaishvili, a scientific paper on national culture "Georgia. History. Culture. Ethnography ”, a unique English language edition, will be gradually transferred to the libraries of the world's leading universities. 16 new art textbooks were created, six volumes of notation manuscripts of medieval Georgian hymns performed in the XIX-XX centuries were prepared for publication.
Mikheil Chkhenkeli also spoke about the international achievements and emphasized the participation of Georgian cinema in international film forums: Georgian director Dea Kulumbegashvili's film "Beginning" was nominated in the official selection of the Cannes International Film Festival, won 4 awards at the San Sebastian International Film Festival. One of the most prestigious awards in the world was won by the Georgian Art Palace project "Fabric from Georgia", which received the Council of Europe Best Practice nomination and the "2020 Travelers' Choice Award". The "Georgian Table Tradition" was prepared and sent to the list represented by UNESCO Intangible Cultural Heritage.
Despite the current situation, Georgia is actively preparing to participate in many important international festivals, including: Europe 2023, Berlinale, Bologna Book Fair, Frankfurt Book Fair and Paris Book Fair. In the autumn of 2021, Georgia will host a large-scale forum of the Council of Europe Cultural Routes in Kutaisi, which will be attended by up to 300 high-ranking guests from European countries in the cultural tourism sector and international institutions.