მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენი მთავარი მიზანია, აღარ მოგვიწიოს დისტანციურ სწავლებაზე გადასვლა“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას საკლასო ოთახებში მოსწავლეების დაბრუნებასთან დაკავშირებით  განაცხადა, რომ ეს არის ძალიან დიდი მიღწევა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მე ყველგან ვამბობ, არა როგორც მხოლოდ მინისტრი, არამედ როგორც უნივერსიტეტის პროფესორი, რომ სასწავლო პროცესისთვის ბუნებრივი გარემო ეს არის სკოლაში – საკლასო ოთახი და უნივერსიტეტში – აუდიტორია. ეს, ცალსახად ასეა. რაოდენ კარგიც არ უნდა იყოს დისტანციური სწავლა, ის ვერანაირად ვერ ჩაანაცვლებს იმ ბუნებრივ პროცესს, იმ ენერგიას, რომელიც  საუნივერსიტეტო აუდიტორიასა და საკლასო ოთახშია. კიდევ ერთხელ მინდა მივულოცო საზოგადოებას, რომ ჩვენ შევძელით, ეპიდსიტუაციამ საშუალება მოგვცა, მოსწავლეები საკლასო ოთახში დაბრუნებულიყვნენ. ახლა ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ეს შევინარჩუნოთ.
შესაბამისად, ყველა მოქალაქემ ზედმიწევნით უნდა  დაიცვას ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციები, რომ ჩვენს  მოსწავლეებს ჰქონდეთ საშულება საკლასო ოთახში გააგრძელონ სწავლა. შემდეგი ეტაპი იქნება საბავშვო ბაღები, ამის შემდეგ – პროფესიული და უმაღლესი სასწავლებლები.
პროცესს დეტალურად ვაკვირდებით, თუ რა გავლენას იქონიებს საკლასო ოთახებში დაბრუნება ეპიდსიტუაციაზე. მინდა გითხათ, რომ მშვიდობით მიდის პროცესი. ჩვენ ინდივიდუალურად,  წერტილოვნად ვმართავთ ყველა სკოლას. თუ ეს დინამიკა შენარჩუნდა, ყველას იმედი გვაქვს, რომ სემესტრს საკლასო ოთახებში დავასრულებთ. ჩვენი მთავარი მიზანია, აღარ მოგვიწიოს დისტანციურ სწავლებაზე გადასვლა. ეს არის მთავარი.“
სასწავლო პროცესის განახლების პარალელურად, სამინისტროს მხრიდან სკოლების კონტროლი უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება. სწორედ ინტენსიური მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, ბოლო ერთ კვირაში ქვეყნის მასშტაბით Covid-19 სკოლის თანამშრომელთა  1,05%-ს დაუდასტურდა. რაც შეეხება მოსწავლეებს, საჯარო და კერძო სკოლების 600 ათასამდე მოსწავლიდან, ინფექცია მხოლოდ 0.03%-ს გამოუვლინდა.
15 თებერვლიდან  დღემდე მშობელთა მოთხოვნის ან კორონავირუსის შემთხვევის გამოვლენის საფუძველზე, ქვეყნის მასშტაბით, სრულად დისტანციურ რეჟიმზე  34 სკოლა გადავიდა, ხოლო ონლაინ რეჟიმში 116 კლასი სწავლობს.
გაფართოებული ტესტირების პროგრამის ფარგლებში ამ ეტაპზე დარეგისტრირებულია  85 141 მასწავლებელი, რომლებიც სავალდებულო  ტესტირებას ეტაპობრივად გაივლიან.
სკოლების მონიტორინგი, ისევე როგორც მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციულ პერსონალთა სავალდებულო ტესტირება, მომავალშიც სისტემატურად გაგრძელდება. სწორედ ამ მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა მიხეილ ჩხენკელმა, პირველმა მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ და მანდატურის სამსახურის უფროსმა გელა გელაძემ ერთად კვირის განმავლობაში 40-მდე სკოლა მოინახულეს, საიდანაც სათანადო სანიტარულ-ჰიგიენური პირობების უზრუნველყოფის მიმართულებით რეკომენდაცია მხოლოდ 3 სკოლას მიეცა. მნიშვნელოვანია, რომ  რესურსცენტრების მიერ სკოლები ყოველდღიურ რეჟიმში მოწმდება.
აღსანიშნავია, რომ ვირუსის გამოვლენის შემთხვევებში, სკოლებში კვლავ წერტილოვანი შეზღუდვები იმოქმედებს, ისე როგორც ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული პროტოკოლით არის გათვალისწინებით, კერძოდ,  დისტანციურ სწავლებაზე გადავა კონკრეტული კლასი/სართული ან მთლიანად სკოლა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მთავარ პრიორიტეტს ხარისხიან განათლებასთან ერთად, სკოლებში მოსწავლეთა უსაფრთხოების დაცვა წარმოადგენს.

Mikheil Chkhenkeli: "Our main goal is to avoid distance learning"
Mikheil Chkhenkeli, the candidate running for the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, addressed the joint committees of Parliament and stated that the return of students to classrooms is a great achievement.
Mikheil Chkhenkeli: “I stand by my view,  not only as a minister, but also as a university professor, that the natural environment for the learning process is at the classroom and in auditoriums. No matter how good the distance learning is, it can’t not substitute the natural process, the energy that circulates universities and schools. I would like to congratulate the public once again, that collectively we were able to allow out students to return to where they belong – the classrooms. Now even more challenging task awaits, to maintain this dynamic and epidemiological situation in the country.
Having said this, I would like to ask all citizens to strictly follow the recommendations provided by the healthcare experts, so that our students can continue their studies in classrooms and auditoriums. The next stage will be the gradual opening of kindergartens, followed by vocational and higher education institutions.
We observe the process and the impact of returning to classrooms on the epidemiological level. I would like to inform you, that the process is satisfactory so far. We manage every school individually, on a point-by-point basis. If this dynamic is maintained, we all hope to end the semester in classrooms. Our main goal remains sound to avoid remote learning at all costs”.
In parallel with the resumption of the educational process, the control of schools by the Ministry continues uninterrupted. It was because of intensive monitoring and mandatory testing that confirmed the record low (1.05% ) cases of Covid-19 amongst school personnel across the country in the last week. As for the students, out of 600,000 students in public and private schools, the infection was detected in only 0.03%.
From February 15 to date, following a request from parents, a total of 34 schools across the country have switched to full-distance mode and 116 classes online.
Within the framework of the extended testing program, 85,141 teachers have been registered at this stage, who will pass the mandatory testing in gradual stages.
School monitoring, as well as mandatory testing of teachers and school administrative staff, will continue systematically in the future. For this purpose, Mikheil Chkhenkeli, Acting Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister and Gela Geladze, Head of the Resource Officer Service visited about 40 schools during the week, of which only 3 schools were given sanitary-hygienic recommendations. It is important that schools are inspected by resource centers on  daily basis.
Moreover, it should be noted that in case the virus is detected, point restrictions will still apply in schools, as provided by the protocol developed by the Ministry of Health.
The uninterrupted flow of quality education and the protection of students’ health is the main priority of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia.