ნუნუ მიცკევიჩმა უნივერსიტეტებს საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებები პირადად გააცნო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა, შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის უფროსთან ბექა ფერაძესთან ერთად, საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა და მათ უწყებათაშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებები პირადად გააცნო.
ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, რომ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების საქმიანობის აღდგენა 2 ეტაპად მოხდება. კერძოდ, 1-ლი მარტიდან უნივერსიტეტებს კლინიკური, პრაქტიკული, ლაბორატორიული კომპონენტებისა და გამოცდების არადისტანციურ ფორმატში ჩატარების შესაძლებლობა მიეცემა. რაც შეეხება მეორე ეტაპს, 15 მარტიდან უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს საშუალება ექნებათ, სრულად აღადგინონ საქმიანობა და სასწავლო პროცესი აუდიტორიებში განაახლონ.
მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა, რომ ორივე ეტაპზე უნივერსიტეტებისთვის არჩევანი ნებაყოფლობითი იქნება და კონკრეტული გადაწყვეტილების მიღებას ისინი, სამინისტროსთან კონსულტაციით, ინდივიდუალურად შეძლებენ.
ნუნუ მიცკევიჩმა მადლობა გადაუხადა რექტორებს პანდემიის პირობებში ახალ რეალობასთან სწრაფად ადაპტაციისთვის და აღნიშნა, რომ უმაღლესმა საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა, არაერთი გამოწვევის მიუხედავად, წარმატებით გაართვეს თავი დისტანციური სასწავლო პროცესის გამართულად ორგანიზებას. მისი თქმით, ონლაინ სწავლების დროს განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის კუთხით, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ხელმძღვანელობდნენ ევროპის უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ასოციაციის (ENQA) მიერ 2018 წელს შემუშავებული ელექტრონული სწავლების შიდა ხარისხის უზრუნველყოფის სახელმძღვანელო პრინციპებით.
მინისტრის მოადგილემ განსაკუთრებით გამოყო უნივერსიტეტში უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფის აუცილებლობა და აღნიშნა, რომ თითოეული სტუდენტისა და აკადემიური პერსონალის ჯანმრთელობაზე ზრუნვა სამინისტროს უმთავრესი პრიორიტეტია. ამ მიზნით, სამინისტრომ სასწავლო წლის დაწყებამდე უზრუნველყო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციების შესაბამისი რეკომენდაციების მიწოდება.

Nunu Mitskevichi personally introduced the decisions of the Coordinating Council to the universities
Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with Beka Peradze, Head of the Labor Inspection Department, held a meeting with representatives of Georgian state and private universities and personally introduced them to the decisions of the Interagency Council.
Nunu Mitskevichi noted that the activities of higher education institutions will be restored in two stages. In particular, from March 1 onwards, universities will be able to conduct clinical, practical, laboratory components and examinations in a non-distance format. As for the second phase, from March 15, higher education institutions will be able to fully resume their activities and resume the learning process in their auditoriums.
The Deputy Minister stressed that the choice for universities at both stages will be voluntary and they will be able to make specific decisions individually in consultation with the Ministry.
Moreover, Nunu Mitskevichi thanked the rectors for their rapid adaptation to the new reality in the conditions of the COVID-19 pandemic and noted that the higher education institutions, despite numerous challenges, had successfully managed to organize the distance learning process for their students. Additionally, according to the deputy Minister, in terms of quality assurance in online education, higher education institutions were guided by the guidelines for internal quality assurance in e-learning developed in 2018 by the Association of European Higher Education Quality Assurance Agencies (ENQA).
The Deputy Minister emphasized the need to ensure a safe environment at universities and noted that taking care of the health of each student and academic staff is a top priority of the Ministry. To this end, the Ministry provided special recommendations to higher education institutions in accordance with the regulations of the Ministry of Health.