მიხეილ ჩხენკელმა გერმანიის ელჩთან თანამშრომლობის გაფართოების საკითხები განიხილა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა გერმანიის ელჩს საქართველოში ჰუბერტ ქნირშს უმასპინძლა და მასთან ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები განიხილა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ელჩს განათლების სფეროში ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და განსაკუთრებულად გამოყო პროფესიული განათლების მიმართულებით გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებასთან (GIZ) მიღწეული შედეგები. GIZ-ის ხელშეწყობით ქვეყნის პროფესიული განათლების სისტემაში გერმანული დუალური მოდელი დაინერგა და არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა.
მიხეილ ჩხენკელმა ჰუბერტ ქნირშს პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგია გააცნო, რომელიც პროფესიული სასწავლებლების ქსელის გაფართოებას ითვალისწინებს და ადგილობრივ საჭიროებებს უპასუხებს. შედეგად, როგორც ახალგაზრდებს, ასევე ზრდასრულებს ყველა მუნიციპალიტეტში ექნებათ პროფესიული განათლების მიღების შესაძლებლობა. ამისათვის სამინისტრო პროფესიული კოლეჯების, უმაღლესი და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების საგანმანათლებლო სივრცეებს გამოიყენებს. გარდა ამისა, აქტიურად მიმდინარეობს პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის ჩართვა და პროგრამების შემუშავებისას მათი ინტერესებისა და მოთხოვნების გათვალისწინება. სწორედ ამ მიზანს მოემსახურება პროფესიული უნარების ახალი სააგენტო – “The Skills Agency of Georgia”.
მინისტრის განცხადებით, პროფესიული განათლების სისტემაში ახალგაზრდების მოზიდვის მიზნით არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. კერძოდ, 2020 წელს სისტემამ პირველად მიიღო სტუდენტები, რომლებიც ზოგადი განათლების ატესტატთან გათანაბრებულ დიპლომებს მიიღებენ და სურვილის შემთხვევაში, სწავლას უმაღლესი განათლების საფეხურზე გააგრძელებენ. გარდა ამისა, 2020 წლის ცვლილებებით პროფესიული სასწავლებლების სტუდენტებს სწავლის დასრულებამდე სავალდებულო სამხედრო სამსახური გადაუვადდებათ.
მინისტრმა იმედი გამოთქვა, რომ გერმანულ მხარესთან პროფესიული განათლების მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება, რაზეც, თავის მხრივ, ჰუბერტ ქნირშმა მზადყოფნა გამოთქვა. მხარეებმა აგრარული მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოების გზებიც განიხილეს.
უმაღლესი განათლების შესახებ საუბრისას მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ გერმანელი პროფესორები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ქუთაისის საერთაშორისი უნივერსიტეტის სტრატეგიულ განვითარებაში, როგორც ადმინისტრირების, ასევე, აკადემიური მიმართულებით.
შეხვედრაზე მხარეებმა ზოგადი განათლების შესახებაც ისაუბრეს, ხაზი გაუსვეს გერმანული ენის მასწავლებლების მხარდაჭერის აუცილებლობას მათი პროფესიული განვითარების კუთხით, ასევე შეეხნენ სკოლებში გერმანული ენის სწავლების გაძლიერების აუცილებლობას.

Mikheil Chkhenkeli discussed the prospect of enhancing cooperation with the German Ambassador
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli hosted the Ambassador of Germany to Georgia, Hubert Knirsch and discussed plans for future cooperation in the field of general, vocational, and higher education.
The Minister thanked the Ambassador for the fruitful cooperation in the field of education, whilst highlighting the results achieved in the field of vocational education with the German Society for International Cooperation (GIZ). With the support of GIZ, the German dual model was introduced in the vocational education system of Georgia together with several crucial projects being implemented.
Mikheil Chkhenkeli introduced the German ambassador to a vocational education development strategy that aims to expand the network of vocational schools and meet local socio-economic needs. As a result, both young people and adults in all municipalities will have the opportunity to receive vocational education. For this precise purpose, the Ministry will utilize the educational spaces of vocational colleges, as well as higher and general education institutions. In addition, the private sector is actively involved in vocational education and their interests and requirements are taken into account when developing various programs. This is the goal of the new Skills Agency of Georgia - "The Skills Agency of Georgia".
According to the Minister, several important steps have been taken to attract young people to the vocational education system. In particular, in 2020, the system for the first-time accepted students who will receive diplomas equal to the certificate of general education and, if desired, will continue their studies at the higher education level. In addition, the 2020 amendments will postpone compulsory military service for students at vocational schools until the end of their studies.
The Minister expressed hope that the close cooperation with the German side in the field of vocational education will continue in the future. The parties also discussed ways to expand cooperation in the field of agriculture.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli noted that German professors play an important role in the strategic development of Kutaisi International University, both in administration and academia.
The parties also talked discussed general education, stressed the need to support German language teachers in terms of their professional development, as well as the need to strengthen the teaching of German at schools.