ქუთაისის პროფესიულ კოლეჯში „იბერია“ ახალგაზრდობის ახალი სივრცე გაიხსნა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, ახალგაზრდობის სააგენტომ ქუთაისის კოლეჯში „იბერია“ ახალგაზრდობის ახალი სივრცე გახსნა, სადაც ქუთაისელი ახალგაზრდები  სხვადასხვა ღონისძიებების ორგანიზებასა და ინიცირებას შეძლებენ. აღნიშნული სივრცის შექმნა ახალგაზრდების საჭიროებების კვლევის საფუძველზე გამოიკვეთა, რომლის მიზანი მუნიციპალური ახალგაზრდული აქტივობების ერთ სივრცეში გაერთიანებაა.
ონლაინ ღონისძიება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა გახსნა, რომელსაც ახალგაზრდული სააგენტოს ხელმძღვანელი რევაზ ჩარკვიანი, ქუთაისის მერი იოსებ ხახალეიშვილი და ადგილობრივი თვითმმართველოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ,
თამარ ქიტიაშვილმა მადლობა გადაუხადა ახალგაზრდობის სააგენტოს და ადგილობრივ თვითმმართველობას აღნიშნული ინიციატივისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ ახალგაზრდები სივრცეს მაქსიმალურად გამოიყენებენ და მოახდენენ საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზებას. მისი განცხადებით, რეგიონებში განსაკუთრებით დიდ მნიშვნელობას იძენს ახალგაზრდული პოლიტიკის დანერგვა და მსგავსი ტიპის ინტერაქციული სივრცეების გახსნა. თამარ ქიტიაშვილის თქმით, სამინისტრო მზადაა, ხელი შეუწყოს პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, შეითავსონ ახალგაზრდული ცენტრების ფუნქციები და შედეგად, რეგიონებში შეიქმნას ახალგაზრდების ერთგვარი მიზიდულობის ცენტრები.
კოლეჯში „იბერია“ ახალგაზრდული სივრცის გახსნა სამინისტროსა და სააგენტოს პირველი ერთობლივი ინიციატივაა, რომელიც მომავალში სხვა რეგიონებშიც გავრცელდება.   აღსანიშნავია, რომ  მუნიციპალური ახალგაზრდული სერვისების მისაღებად „იბერია“ ადგილობრივ ახალგაზრდებს სრულიად ახალ სასწავლო შენობაში უმასპინძლებს.

A new youth space was opened at Kutaisi Vocational College - "Iberia"
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the Youth Agency has opened a new youth space at Kutaisi Vocational College - "Iberia", where young people from Kutaisi will be able to organize and initiate various events. The creation of this space was identified based on a study of the needs of young people, the aim of which is to unite municipal youth activities under one roof.
The online event was opened by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Tamar Kitiashvili, which was also attended by the Head of the Youth Agency Revaz Charkviani, Kutaisi Mayor Ioseb Khakhaleishvili and representatives of the local self-government.
Tamar Kitiashvili thanked the Youth Agency and the local self-government for the initiative and expressed hope that young people will make the most of the space and realize their full potential. According to her, the introduction of youth policy and the opening of similar types of interaction spaces are of particular importance in the regions. According to Tamar Kitiashvili, the Ministry is ready to support vocational education institutions, combine the functions of youth centers and, as a result, create a kind of youth attraction centers in the regions.
Opening a youth space at Iberia College is the first joint initiative of the Ministry and the Agency, which will be extended to other regions in the future. It should be noted that in order to receive municipal youth services, Iberia will host local youth in a completely new educational building.