1921 წლის 25 თებერვალს რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის დღესთან დაკავშირებით, ქვეყნის მასშტაბით საჯარო სკოლებში ერთი კვირის განმავლობაში სხვადასხვა ღონისძიება გაიმართა.
ოკუპაციის თემაზე მოსწავლეებმა მოაწყვეს ნახატების გამოფენა,  პრეზენტაციებით გაიხსენეს მარო მაყაშვილის, გიორგი კვინიტაძის, გიორგი მაზნიაშვილისა და სხვათა თავდადების ამბები. შექმნეს ესეები, მოისმინეს  ლექციები საბჭოთა ოკუპაციის შესახებ, გაიხსენეს 1921 წლის ოკუპაციიდან დღემდე პერიოდი, ისაუბრეს კოჯრის მისადგომებთან დაღუპულ იუნკრებზე, მოსწავლეებმა შექმნეს 19 წლის მოწყალების დის – მარო  მაყაშვილის დღიურის ანალოგი.
მოსწავლეებმა მოიძიეს ფოტო და აუდიომასალა ოკუპაციასთან დაკავშირებით, სკოლის სივრცეეში მოეწყო გამოფენა მოსწავლეთა მიერ შექმნილი გაზეთებით, ილუსტრაციებით, წერილებით, მონიტორებზე უწყვეტად გადიოდა 1921 წლის 25 თებერვალთან დაკავშირებული დოკუმენტური კინოკადრები.
კვირეულის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებების მიზანია მოსწავლეებმა გაითავისონ ისტორიული რეალობა, რაც საქართველოს ოკუპაციას უკავშირდება. აღნიშნული კვირეული სკოლებში ყოველწლიურად იმართება.

100 Years of Occupation
The students organized an exhibition of paintings on the topic of occupation, recalled the stories of the devotion of Maro Makashvili, Giorgi Kvinitadze, Giorgi Mazniashvili and other heroes of Georgia. The students drafted essays, listened to lectures on the Soviet occupation, recalled the historical period from the 1921 occupation to the present day, talked about the cadets who died on the outskirts of Kojori, in conjunction with creating an analogue of the diary of 19-year-old Mero Makashvili.
The students found photos and audio materials related to the occupation, an exhibition was organized on the school premises, while the newspapers created by the students, as well as various illustrations, letters, documentary films related to February 25, 1921 were continuously displayed on the monitors.
The aim of the activities carried out during the week is for students to grasp the historical reality related to the occupation of Georgia.