მიმდინარე კვირაში საქართველოს მასშტაბით ვირუსი მოსწავლეთა 0.03%-ს და სკოლის თანამშრომელთა 0,1% გამოუვლინდა
27.02.2021
ინტენსიური მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, მიმდინარე კვირის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, Covid-19 მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციული პერსონალის 0.1%-ს და მოსწავლეთა საერთო რაოდენობის 0.03%-ს დაუდასტურა.
მშობელთა მოთხოვნის ან კორონავირუსის შემთხვევის გამოვლენის საფუძველზე, საქართველოს მასშტაბით, სრულად დისტანციურ რეჟიმზე  მიმდინარე კვირაში სრულად 11 სკოლა და 109 ცალკეული კლასი გადავიდა.
მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციულ პერსონალთა სავალდებულო ტესტირება საქართველოს მასშტაბით უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება. ამავდროულად, სამინისტროს პირველი პირებისა და ადგილობრივი რესურსცენტრების მხრიდან სკოლების მონიტორინგი ასევე უწყვეტად მიმდინარეობს. შესაბამისი სანიტარულ-ჰიგიენური პირობების უზრუნველყოფის მიმართულებით საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლებში ნორმები მაქსიმალურადაა დაცული. ამ კუთხით, საქართველოს მასშტაბით, რეკომენდაცია მხოლოდ რამდენიმე სკოლას მიეცა.
განათლების ხარისხთან ერთად, სკოლებში მოსწავლეთა უსაფრთხოების დაცვა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. სწორედ ამიტომ, ვირუსის თავიდან ასაცილებლად, სამინისტროს მხრიდან ყველაფერი გაკეთდა იმისათვის, რომ სკოლებს ჰქონდეთ ჰიგიენური საშუალებების მარაგი.
ხაზგასასმელია, რომ  ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის დამტკიცდა რეკომენდაციების შესრულების მონიტორინგის ახალი ფორმა. სკოლებში არსებული გარემოს მონიტორინგი კოვიდპანდემიის პერიოდში, სწორედ აღნიშნული ფორმით განხორციელდება. კერძოდ, მონიტორინგის პროცესში საგანმანათლებლო რესურსცენტებთან ერთად, ჩართულები იქნებიან სკოლამდელი, ზოგადი განათლებისა და ადმინისტრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლები.
ვირუსის გამოვლენის შემთხვევებში სკოლებზე კვლავ წერტილოვანი შეზღუდვები გავრცელდება. ისინი იმოქმედებენ ჯანდაცვის სამინისტროს პროტოკოლის გათვალისწინებით.

0.03% of students and 0.1% of school staff across Georgia were exposed to the virus this week
As a result of intensive monitoring and mandatory testing, 0.1% of teachers and school administration personnel and 0.03% of the total number of students were confirmed Covid-positive nationwide this week.
At the request of parents, a total of 11 schools and 109 separate grades were switched to full-distance mode across Georgia this week.
Compulsory testing of teachers and school administrative staff continues throughout Georgia., whilst instigating a full-scale school monitoring by the healthcare experts. Sanitary norms at public and private schools of Georgia are greatly observed in order to ensure appropriate conditions are met.
Along with the quality of education, protecting the safety of students is one of the top priorities of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport. That is why, to prevent the virus, the Ministry has done everything possible to ensure that schools have a full supply of hygiene items and substances.
Furthermore, a new form of monitoring has been approved for general education institutions. The monitoring of the school environment will be carried out in this precise way. In particular, resource officers, staff from the Department of Preschool, General Education and Administration will also be involved in the monitoring process.
In case the virus is detected, point restrictions will still apply to schools and will act in accordance with the protocol created by the Ministry of Health.