ეკატერინე დგებუაძე: ჩვენი მიზანია სკოლებში არსებული უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოს შენარჩუნება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო სკოლებში მონიტორინგს აგრძელებს. მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე ამჯერად ძველი თბილისის საჯარო სკოლებს ეწვია და უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფის მიზნით გატარებულ ღონისძიებებს პირადად გაეცნო. მინისტრის პირველ მოადგილესთან ერთად სკოლები მოინახულეს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის უფროსმა გელა გელაძემ და საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელმა დავით ფარცვანიამ.
როგორც ეკატერინე დგებუაძემ აღნიშნა, სკოლებში სასწავლო პროცესი ჩვეულ ფორმატში, სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმებისა და სამინისტროს  რეკომენდაციების სრული დაცვით, მიმდინარეობს. მინისტრის მოადგილის განცხადებით იმისთვის, რომ მოსწავლეებმა სწავლა-სწავლება ბუნებრივ გარემოში, საკლასო ოთახებში გააგრძელონ, მნიშვნელოვანია ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოსა და დადებითი დინამიკის შენარჩუნება. სწორედ ამ მიზნით სამინისტრო სისტემატურად ახორციელებს სკოლების მონიტორინგის პროცესს, ასევე, გრძელდება მასწავლებელთა სისტემური ტესტირება.
ეკატერინე დგებუაძის თქმით, საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურები, მოსწავლეთა უსაფრთხოების დაცვის პარალელურად, ხელს უწყობენ სკოლებს შესაბამისი რეკომენდაციების დაცვაში. ამასთან, საგანმანთლებლო ინფრასტრუქტურის სააგენტომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით უზრუნველყო როგორც საჯარო სკოლების საჭირო ჰიგიენური საშუალებებით აღჭურვა, ასევე, სასკოლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და სველი წერტილების მოწესრიგება.
სკოლების მონიტორინგს, როგორც ადგილობრივი საგანმანათლებლო რესურსცენტრები, ასევე, სამინისტროს სკოლამდელი, ზოგადი განათლებისა და ადმინისტრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლები, პანდემიის პირობებში საგანგებოდ შემუშავებული ფორმის საფუძველზე, ინტენსიურ რეჟიმში ახორციელებენ.

Ekaterine Dgebuadze: Our goal is to maintain a safe educational environment in schools
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia continues to monitor schools. First Deputy Minister, Ekaterine Dgebuadze visited the public schools of Old Tbilisi this time and got personally acquainted with the measures taken to ensure a safe environment. Gela Geladze, Head of the Resource Officer Service of the educational institution, and Davit Partsvania, Head of the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, visited the schools together with the First Deputy Minister.
As Ekaterine Dgebuadze noted, the educational process in schools is carried out in the usual format, in full compliance with the sanitary-hygienic norms and the recommendations of the Ministry. According to the Deputy Minister, in order for students to continue their education in a natural environment - in classrooms, it is important to maintain a safe educational environment and positive dynamics. For this purpose, the Ministry systematically carries out the process of monitoring schools, as well as systematic testing of teachers.
According to Ekaterine Dgebuadze, resource officers of the educational institution, in addition to protecting the safety of students, help schools to comply with the relevant recommendations. Moreover, the Agency for Educational Infrastructure has provided public schools with the necessary hygiene facilities throughout the country, as well as improved school infrastructure and fully renovated the toilet facilities.
Schools are monitored intensively by local educational resource centers, as well as staff of the Ministry's Preschool, General Education and Administration Department, based on a specially designed pandemic form.