ნიჭიერი და წარმატებული მოსწავლეებისთვის ახალი პროექტი ამოქმედდება
ახალი სასწავლო წლიდან ნიჭიერ და წარმატებულ მოსწავლეებს სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან და მოსწავლეებს, რომელთაც სასკოლო ეროვნულ ოლიმპიადებში გაიმარჯვეს, სურვილის შემთხვევაში, შესაძლებლობა ექნებათ  უფასოდ ისწავლონ კერძო სკოლებში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი სხვადასხვა საჯარო სკოლის რამდენიმე წარმატებულ მოსწავლესთან და მათ მშობლებთან ერთად, კერძო სკოლა-ლიცეუმში - „მწიგნობართუხუცესი“ მივიდა და მოსწავლეებს, დირექტორთან ბატონ დავით კახნიაშვილთან ერთად, სკოლის თანამედროვე  ინფრასტრუქტურა და სწავლების მეთოდები გააცნო.
ახალ პროექტს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო  ”კერძო სკოლათა ასოციაციასთან” ერთად ახორციელებს. საქართველოში მოქმედი კერძო სკოლებიდან „მწიგნობართუხუცესი“  ერთ-ერთია, რომელიც  სამინისტროს ინიციატივას გამოეხმაურა და  მზადაა სექტემბრიდან  ამ მოსწავლეებს თავის სკოლაში უფასოდ სწავლის გაგრძელება შესთავაზოს.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, აუცილებელია მუდმივად ხდებოდეს ნიჭიერი ბავშვების წახალისება, ახალი პროექტი სწორედ ასეთ შესაძლებლობას ითვლისწინებს.  ამიერიდან, კერძო სკოლებში სწავლა მხოლოდ საზოგადოების გარკვეული ნაწილის პრივილეგია არ იქნება და ხელმისაწვდომი გახდება ნიჭიერი,  მოტივირებული მოსწავლეებისთვისაც.
მოსწავლეთა შერჩევის პრინციპებზე და მისაღები კონტიგენტის რაოდენობაზე კერძო სკოლებმა თავად მიიღეს გადაწყვეტილება. მინისტრის განცხადებით, საქართველოს მთავრობა და განათლებისა და მეცნიერების  სამინისტრო  თავის მხრივ ხელს შეუწყობენ კერძო სკოლების განვითარებას.

New Project Will Be Launched For Talented and Successful Schoolchildren
Talented and successful schoolchildren of the vulnerable families as well as the winners of the National School Olympiads will have an opportunity to study at private schools without tuition fee if they wish.
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini, together with some successful schoolchildren of public schools visited the private school ‘’Mtsignobartukhutsesi”.   Minister and the School Principal, David Kakhniashvili familiarized the schoolchildren with the modern infrastructure and the teaching methods of the school.
The new project is being implemented by MES together with the Association of Private Schools. “Mtsignobartukhutsesi” is one of the private schools who responded to the initiative of the Ministry and offers the successful schoolchildren opportunity to continue studying free of charge from September.
By the announcement of Dimitri Shashkini, encouraging of talented schoolchildren is necessary. New project envisages supporting these children. From now on, studying at the private school will be available for the particular part of society as well as the talented and motivated schoolchildren.
Private schools defined the selection principles and the number of admitting schoolchildren on their own. According to the Minister, the Government of Georgia and MES will support the development of private schools.