სკოლებში ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მონიტორინგი მთელი ქვეყნის მასშტაბით გრძელდება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე, მცხეთა-მთიანეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულ დავით ნოზაძესთან და საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის უფროს გელა გელაძესთან ერთად, მცხეთის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლებს ესტუმრა და ვირუსის გავრცელების პრევენციისთვის მიღებულ ზომებს პირადად გაეცნო.
როგორც ეკატერინე დგებუაძემ აღნიშნა, მცხეთის საჯარო სკოლებში, მოსწავლეთა მაღალი დასწრების მიუხედავად, კორონავირუსის  შემთხვევების გამოვლენის მაჩვენებელი საკმაოდ დაბალია და ახლა მთავარია, სტაბილურობის შესანარჩუნებლად ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებმა ზედმიწევნით დაიცვან სამინისტროს რეკომენდაციები.
მონიტორინგის ფარგლებში, რამდენიმე სკოლამ სამინისტროს მხრიდან უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით დამატებითი რეკომენდაციები მიიღო.
საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოსწავლეების, მასწავლებლებისა და სკოლის პერსონალის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით, მონიტორინგი მთელი ქვეყნის მასშტაბით სისტემატურ რეჟიმში გრძელდება. ასევე მიმდინარეობს მასწავლებელთა სავალდებულო სისტემური ტესტირება.

Monitoring continues across all schools of Georgia to prevent the spread of the virus
Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with Davit Nozadze, State Representative of Mtskheta-Mtianeti Region and Gela Geladze, Head of the Resource Officer Service of the educational institution, visited public schools of Mtskheta Municipality and inspected the sanitary norms in place.
As Ekaterine Dgebuadze noted, despite the high attendance of students in Mtskheta public schools, the detection rate of coronavirus cases is quite low. It is absolutely crucial that general education institutions strictly follow the recommendations of the Ministry.
As part of the monitoring, several schools received additional recommendations from the Ministry to ensure a safe environment.
To maintain the current dynamics, a full-scale testing for teachers and school personnel in educational institutions, is carried out systematically throughout the country.