სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაიწყო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ IX კლასის ყველა საგნისა და დაწყებითი და საბაზო საფეხურების (I-VIII კლასების) ზოგიერთი საგნისთვის სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაიწყო. ამის შესახებ მინისტრის პირველმა მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ სამინისტროში გამართულ ბრიფინგზე დეტალურად ისაუბრა.
გრიფირების პროცესი სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ბაზაზე არსებულ პლატფორმაზე - https://grifireba.emis.ge - სრულად ელექტრონულად მიმდინარეობს, რაც სახელმძღვანელოების შეფასების პროცესში საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველი სპეციალისტების ჩართვის შესაძლებლობასაც იძლევა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის, მათ შორის, მშობლების ჩართულობის უზრუნველყოფის მიზნით, გრიფირების ელექტრონულ პორტალზე  18 მარტის ჩათვლით საჯაროდ იქნება განთავსებული ყველა სახელმძღვანელოს მაკეტი (ანონიმური ეგზემპლარი). აღნიშნულ პორტალზე ნებისმიერ მსურველს ექნება შესაძლებლობა, გაეცნოს სახელმძღვანელოების შინაარსს და გააკეთოს შესაბამისი კომენტარი.
დაინტერესებული პირების მიერ პორტალზე დატოვებულ კომენტარებს განიხილავს სახელმძღვანელოების შემფასებელთა საგნობრივი ჯგუფები, რომლებიც საგნის სპეციფიკის გათვალისწინებით, ეროვნული სასწავლო გეგმის ექსპერტებთან ერთად, აერთიანებს მრავალწლიანი პრაქტიკის მქონე მასწავლებლებს, დარგის მეცნიერებს,  ფსიქოლოგებს, ფილოლოგებსა და სხვა პროფესიის წარმომადგენლებს.
რეცენზირების I ეტაპი  მაისში, ხოლო II ეტაპი კი - ივნისის დასაწყისში დასრულდება. სახელმძღვანელოებისთვის გრიფის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება 2021 წლის 18 ივნისამდე იქნება მიღებული. იმ შემთხვევაში, თუ საგანში სამზე მეტი გრიფირებული სახელმძღვანელო გაივლის რეცენზირების ეტაპს, სკოლა არჩევანს რეიტინგის პირველი სამეულიდან გააკეთებს.
2021 წელს სასკოლო სახელმძღვანელოების/სერიების გრიფირებასთან დაკავშირებით 54 განაცხადი გაკეთდა, საიდანაც 53-მა გადალახა პირველი საფეხური და რეცენზირების ეტაპზე გადავიდა. ამასთან, პირველად გრიფირების ისტორიაში შესაფასებლად წარმოდგენილია I-IV კლასების აფხაზური ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები.
სახელმძღვანელოების რეცენზენტთა შერჩევისა და მათი გადამზადების მიმართულებით სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა სამთავრობო თუ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან, მათ შორის, სახალხო დამცველის აპარატთან და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან. სისტემის ამგვარი ღიაობა დადებითად შეფასდა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და იურიდიული განათლების ხელშეწყობის ფონდის მიერ ანგარიშში - „თანასწორობის პოლიტიკა ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში“. ამასთან, 2020 წელს გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით, საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ ჩატარდა სასკოლო სახელმძღვანელოების პროცესის შეფასება და გაიცა რეკომენდაციები.

The process of textbook approval has begun
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia has started the process of textbook approval for all subjects of IX grade and for some subjects of elementary and basic levels (I-VIII grades). The First Deputy Minister, Ekaterine Dgebuadze spoke about the process in detail, at a briefing held at the Ministry.
The certification process on the platform based on the LEPL Education Management Information System - https://grifireba.emis.ge - is fully electronic, which allows Georgian specialists living abroad to be involved in the textbook evaluation process.
The First Deputy Minister noted that in order to ensure the involvement of all stakeholders in the textbook approval process, including parents, a copy of all textbooks (anonymous copies) will be publicly posted on the electronic portal by March 18. Anyone interested in this portal will have the opportunity to get acquainted with its content and make relevant comments.
The comments left by the interested parties on the portal will be reviewed by the subject groups of the textbook evaluators, who, taking into account the specifics of the subject, together with the experts of the National Curriculum, will bring together teachers with many years of practice, field scientists, psychologists, philologists and other professions.
Phase I of the review will be completed in May and Phase II will start in early June. The decision to approve the textbook will be made by June 18, 2021. If more than three certified textbooks in the subject pass the review stage, the school will make a choice from the top three in the ranking.
In 2021, 54 applications were submitted for textbook/series certification, of which 53 passed the first stage and passed the review stage. At the same time, for the first time in the history of textbook approval, textbooks of Abkhazian language and literature for grades I-IV are presented.
The Ministry actively cooperates with various governmental and non-governmental organizations, including the Public Defender's Office and the Georgian Young Lawyers' Association, in selecting and training textbook reviewers. Such openness of the system was positively assessed by the Georgian Young Lawyers' Association and the Foundation for the Promotion of Legal Education in the report - "Equality Policy in the General Education System". In addition, in 2020, in collaboration with the United Nations Children's Fund, an international independent expert evaluated the textbook process and issued recommendations.