პროფესიულ კოლეჯებში უზრუნველყოფილია უსაფრთხო სასწავლო გარემო
საქართველოს მასშტაბით მოქმედი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები 15 მარტიდან სტუდენტების აუდიტორიებში მისაღებად ემზადებიან, მანამდე კი პრაქტიკული სწავლება დასწრებული ფორმით, უსაფრთხო გარემოში მიმდინარეობს. ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, სასწავლო პროცესის პარალელურად სამინისტრო პროფესიული სასწავლებლების მხარდამჭერ მონიტორინგს ახორციელებს.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ამჯერად კოლეჯ „მერმისსა“ და „გლდანის პროფესიული მომზადების ცენტრს“ ეწვია. მისი შეფასებით, ორივე სასწავლებელში დაცულია სანიტარულ-ჰიგიენური სტანდარტები და შექმნილია უსაფრთხო გარემო პრაქტიკული და თეორიული სწავლებისთვის.
კოლეჯი „მერმისი“ ერთ-ერთი წამყვანი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა საქართველოში, რომელიც 5 მიმართულებით ახორციელებს თანამედროვე შრომის ბაზარზე მოთხოვნად 21 პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამას, მათ შორის, ვებტექნოლოგიები, სასტუმრო მომსახურება, სამკერვალო საქმე, ელექტროობა, კულინარია, კონდიტერია, საოფისე საქმე და სხვა.
გლდანის კოლეჯი კი ძირითადად ინჟინერიის, ხელოვნების, ბიზნესის ადმინისტრირების მიმართულებით ახორციელებს საგანმანათლებლო პროგრამებს: ავტოსაქმე, სამკერვალო წარმოება, ბუღალტერია, აზომვით-ტოპოგრაფიული სამუშაოები, ვებპროგრამისტი, საფინანსო სერვისები, საგამომცემლო საქმის დიზაინერი, გრაფიკული და ინდუსტრიული დიზაინი, კომპიუტერული ტექნოლოგიები და სხვა.
მიმდინარე წელს კოლეჯის ტერიტორიაზე დასრულდა თანამედროვე სტანდარტების ავტოსახელოსნოს მშენებლობა, რომელიც აღიჭურვა მაღალტექნოლოგიური ამწეებითა და სხვა აუცილებელი დანადგარებით.

Vocational educational institutions operating throughout Georgia are preparing to receive students in auditoriums from March 15. In order to prevent the spread of the virus, in parallel with the educational process, the Ministry monitors the support of vocational schools.
This time the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia visited Mermisi vocational College and Gldani Vocational Training Centre. According to the deputy Minister, sanitary-hygienic standards are strictly adhered in both schools and a safe environment is created for practical and theoretical teaching.
Mermisi College is one of the leading vocational education institutions in Georgia, which implements 21 vocational education programs in 5 disciplines, which is in demand in the modern labour market, including web technologies, hotel services, sewing, electricity, culinary, confectionery, office work and more.
Gldani College mainly offers educational programs in engineering, art, business administration: automotive, sewing, accounting, surveying, web programming, financial services, publishing design, graphic and industrial and other computer design.
This year, the construction of a modern standard auto-workshop equipped with high-tech cranes and other necessary equipment was completed on the college premises.