2021 წლის მარტში საქართველოში ფრანკოფონიის თვე აღინიშნება
ყოველწლიურად ფრანგული ენისა და ფრანკოფონიის დღესასწაული მრავალფეროვანი და საინტერესო პროგრამით აღინიშნება.
წელს ღონისძიებები საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის, საფრანგეთის, შვეიცარიის, კანადისა და ბელგიის საელჩოების მხარდაჭერითა და საქართველოს სკოლებთან და უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით გაიმართება.
ფრანკოფონია 2021-ის ფარგლებში დაგეგმილ ღონისძიებების შესახებ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა, საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში დიეგო კოლასმა, შვეიცარიის ელჩმა საქართველოში პატრიკ ფრანცენმა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის დირექტორმა პიერ კლუემ სამინისტროში გამართულ პრესკონფერენციაზე ისაუბრეს.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, ფრანკოფონიის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები ძირითადად ონლაინ ფორმატში ჩატარდება. წელს საქართველოში ფრანკოფონიის თვის ოფიციალური სლოგანია: „ფრანგული ენა - ენა, რომელიც გვაახლოებს“. ამავე თემაზე დაგეგმილია ონლაინ კონფერენციის ჩატარება, კამპუს ფრანსის ეგიდით გაიმართება განათლების გამოფენა „აირჩიე სწავლა საფრანგეთში“, მოეწყობა ფრანგულენოვანი ფილმების ჩვენებები, გაიცემა გერონტი ქიქოძის სახელობის ლიტერატურული პრემია ფრანგულენოვანი რომანის საუკეთესო ქართული თარგმანისთვის, შედგება ქართულ ენაზე ნათარგმნი ფრანგულენოვანი ლიტერატურული ნაწარმოებების პრეზენტაცია და სხვა. ფრანკოფონია 2021-ის ფარგლებში, ტრადიციულად, გაიმართება კონკურსები მოსწავლეებისთვისა და სტუდენტებისთვის. გამარჯვებულებს სპეციალური პრიზები გადაეცემა.
ღონისძიებებს ქუთაისი, ბათუმი და საგარეჯო (პატარძეული) უმასპინძლებს.
ფრანგული ენისა და ფრანკოფონიის დღესასწაული მთელ მსოფლიოში, ტრადიციულად, ყოველი წლის 20 მარტს აღინიშნება. მთელი თვის განმავლობაში იმართება კულტურული და საგანმანათლებლო ღონისძიებები ფრანგულ ენაზე ან ფრანგულ ენასთან დაკავშირებით. საქართველო ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაციაში 2004 წლიდან არის გაწევრიანებული დამკვირვებელი წევრის სტატუსით. ხოლო ფრანკოფონიის საუნივერსიტეტო სააგენტოში ჩართულია ექვსი ქართული უნივერსიტეტი.
ფრანკოფონია 2021-ის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების სრული ჩამონათვალი შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე: https://institutfrancais.ge

Every year, the French Language and Francophonie is celebrated with varied and engaging projects.
This year the events will be held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the French Institute of Georgia, the Embassies of France, Switzerland, Canada and Belgium and in cooperation with various Georgian schools and universities.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Nunu Mitskevichi, French Ambassador to Georgia, Diego Colas, Swiss Ambassador to Georgia, Patrick Franzen and Director of the French Institute of Georgia, Pierre Cluj spoke at a press conference at the Ministry about the events planned for 2021.
In order to prevent the spread of coronavirus, the activities planned within the framework of the Francophonie will be held mainly in an online format. The official slogan of the month of Francophonie in Georgia this year is: "French - a language that brings us closer." An online conference on the same topic is planned, an education exhibition "Choose to Study in France" will be held under the auspices of Campus France, French-language films will be screened, a Geronti Kikodze Literary Prize will be awarded for the best Georgian translation of a French-language novel. Within the framework of Francophonie 2021, competitions will traditionally be held for students and schoolchildren. The winners will be awarded with special prizes and certificates.
The events will be hosted in Kutaisi, Batumi and Sagarejo (Patardzeuli).
The celebration of the French Language and Francophonie is traditionally celebrated around the world on March 20 each year. Cultural and educational events in French or related to the French language are held throughout the month. Georgia has been a member of the International Organization of La Francophonie since 2004 as an observer member. Six Georgian universities are involved in the Francophonie University Agency.
The full list of events planned within the framework of Francophonie 2021 can be found on the following link: https://institutfrancais.ge