საქართველოსა და უნგრეთს შორის განათლების სფეროში ორი მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოსა და უნგრეთს შორის განათლების მიმართულებით თანამშრომლობა კიდევ უფრო ფართოვდება. მთავრობის ადმინისტრაციაში განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრმა პიტერ სიიარტომ ორი მემორანდუმი გააფორმეს. ურთიერთთანამშრომლობა უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობას და მეცნიერებისა და  ტექნოლოგიების სფეროებში  თანამშრომლობის გაღრმავებას ითვალისწინებს.
უმაღლესი განათლების სფეროში ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით ხელმოწერილი დოკუმენტი მიზნად ისახავს  მხარეებს შორის ინტერნაციონალიზაციის სტრატეგიის, პოლიტიკისა და პრაქტიკის განვითარებასა და გაძლიერებას. აღნიშნული მემორანდუმის ფარგლებში, საქართველოს მხრიდან პროგრამებისა და პროექტების მართვას  განათლების საერთაშორისო ცენტრი (IEC), ხოლო უნგრეთის მხარიდან - ტემპუსის საზოგადოებრივი ფონდი განახორციელებს.
მეორე მემორანდუმი კი მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებას ითვალისწინებს. ჩატარდება ერთობლივი კონფერენციები, სემინარები და ვორქშოპები, სადაც მოხდება ცოდნისა და უახლესი ინფორმაციის გაცვლა.
მიხეილ ჩხენკელმა საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრს სამინისტროს სახელით მადლობა გადაუხადა არსებული ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის. მხარეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობა მომავალში კიდევ უფრო მრავალფეროვანი გახდება.

Georgia and Hungary have signed two memoranda in the field of education
Cooperation in the field of education between Georgia and Hungary is expanding twofold. Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, and Peter Siarto, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, signed two memoranda of understanding in the field of education. The cooperation aims to promote the internationalization of higher education and enhance the existing cooperation in the fields of education, science and technology.
Moreover, the document aims to develop and strengthen the internationalization strategy, policies and practices between the two countries. Within the framework of the memorandum, programs and projects will be managed by the International Education Centre (IEC) from Georgia and the Tempus Public Fund from Hungary.
Furthermore, the second memorandum envisages enhancing the cooperation in the field of science and technology. Joint conferences, seminars and workshops will be held, where knowledge and the latest information will be exchanged.
Mikheil Chkhenkeli thanked the Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade, who is paying an official visit to Georgia, on behalf of the Ministry for the fruitful cooperation. The parties expressed hope that the cooperation between the two countries will become even more diverse in the future.