ნათია წიფურია - უფროსი სპეციალური მასწავლებელი
იმისთვის, რომ სპეციალური მასწავლებელი გამხდარიყო, ნათია წიფურიამ ისწავლა სამაგისტრო პროგრამაზე „სპეციალური განათლება“. მისი თქმით, ორი წლის განმავლობაში მან მნიშვნელოვანი თეორიული და პრაქტიკული გამოცდილება შეიძინა. ამ მიმართულებით განათლების მიღებისა და დასახული მიზნის სისრულეში მოყვანის მოტივაციის წყარო საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპული შეხედულებები გახდა, რომელიც დღესაც საჭიროებს მუშაობას ცნობიერების ამაღლების კუთხით და მთელი რიგი საკითხებისადმი დამოკიდებულების გადახედვას.
ნათია წიფურია: „შეუძლებელი არაფერია, როდესაც ადამიანს დასახული აქვს მიზანი. ამიტომ მინდა, ყველა ჩემს მომავალ კოლეგას ვურჩიო: თუ გჯერათ, რომ სკოლაში სპეციალურ მასწავლებლად თქვენი ყოფნა ხელს უწყობს მოსწავლის, მშობლის, მასწავლებლის გაძლიერებას, მაშინ დაეუფლეთ ამ პროფესიას და იქნებით იმ ადამიანების გვერდით, ვისაც სჭირდებით.“
ნათია წიფურია ქალაქ რუსთავის №25 საჯარო სკოლაში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებს ასწავლის. მას შემდეგ, რაც განისაზღვრა სპეციალური მასწავლებლის პროფესიული განვითარების სქემა და მათი სახელფასო პოლიტიკა, იგი უფროსი სპეციალური მასწავლებელი გახდა და 2021 წლიდან სტატუსის შესაბამის დანამატს იღებს.

In order to become a special teacher, Natia Tsipuria studied the master's program - SSpecial Education". According to her, she gained significant theoretical and practical experience over the two years. The source of motivation for receiving education and fulfilling the set goal in this direction has become the stereotypical views in the society, which still needs to be work on, while raising awareness and reconsidering attitudes towards a number of issues.
Natia Tsipuria: “Nothing is impossible when a person has a goal. Therefore, I would like to advise all my future colleagues: If you believe that your presence as a special teacher at school helps to strengthen the student, parent, teacher, then master this profession and you will be by the side of the people you need."
Natia Tsipuria teaches children with special educational needs in Rustavi public school N25. Once the Special Teacher Professional Development Scheme and their payroll policy have been defined, he has become a Senior Specialist and will receive a status-related supplement from 2021 onwards.