სამინისტრომ სკოლის მიღმა დარჩენილი ბავშვების განათლების სისტემაში დასაბრუნებლად სპეციალური პროგრამა აამოქმედა
15.03.2021
პირველად, საქართველოს განათლების სისტემაში, სხვადასხვა უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად, შეიქმნა „სკოლის მიღმა დარჩენილი მოზარდების იდენტიფიცირების მონიტორინგის სახელმწიფო პროგრამა“.
პროგრამის ფარგლებში, გამოვლინდა 6-დან 16 წლამდე 10 404 მოზარდი (შესაბამისი ასაკის მოსახლეობის 1,7%), რომლებსაც არ აქვთ საგანმანათლებლო ისტორია და არ არიან განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის მოსწავლეთა ბაზაში.
სამინისტროს მიზანია, ერთი მხრივ, დაიცვას საქართველოში მცხოვრები ბავშვების კონსტიტუციით გარანტირებული განათლების უფლება, ხოლო, მეორე მხრივ, უზრუნველყოს მათი წარმატებული ინტეგრირება განათლების სისტემაში; ასევე, მოზარდების ისეთი უნარებითა და ცოდნით აღჭურვა, რომელიც შრომის ბაზრის მოთხოვნებს პასუხობს. მნიშვნელოვანია ითქვას, რომ ამ დრომდე ქვეყანაში არ არსებობდა სკოლის მიღმა დარჩენილი ბავშვების მონიტორინგის სისტემა და მათი განათლების სისტემაში დაბრუნების მექანიზმები.
აღნიშნულის პარალელურად, სამინისტრომ, UNICEF-ისა და ბულგარეთის მთავრობის მხარდაჭერით, შეიმუშავა სპეციალური შეკუმშული სასწავლო გეგმა, რომელიც განათლების მიღმა დარჩენილ მოსწავლეებს შესაბამის საგანმანათლებლო გარემოს შესთავაზებს. ამ ეტაპზე ახალი კურიკულუმის პილოტირების პროცესი მიმდინარეობს სპეციალურად შერჩეულ საჯარო სკოლებში. გარდა ამისა, მოზარდებისათვის მზადდება სასწავლო რესურსები, ხოლო მასწავლებელთათვის – სატრენინგო მოდულები.
შემდეგ ეტაპზე დაგეგმილია იდენტიფიცირებული მოზარდების მშობლებთან, მეურვეებთან ან კანონიერ წარმომადგენლებთან კომუნიკაცია და ინდივიდუალური შემთხვევების განხილვის შედეგად მოზარდების ჩართვა ფორმალურ განათლებაში ან მათთვის სპეციალური საგანმანათლებლო სერვისების შეთავაზება. ამ პროცესში აქტიურად ჩაერთვებიან მანდატურის სამსახურის სოციალური მუშაკები, რომლებიც მოზარდებთან ინდივიდუალურად იმუშავებენ.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ მომზადებული „სკოლის მიღმა დარჩენილი ბავშვების მონიტორინგის სახელმწიფო პროგრამა“ საქართველოს მთავრობამ 2020 წლის 10 სექტემბერს დაამტკიცა.
პროგრამის განხორციელებაზე საქართველოს განათლებისა, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ სხვადასხვა უწყებებთან ერთად იმუშავა. სამუშაო პროცესში ჩართული იყო საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო და სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო,  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინიტრო და სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატი. სწორედ ამ უწყებებს შორის მონაცემების გაცვლის საფუძველზე გახდა შესაძლებელი სკოლის მიღმა დარჩენილი მოზარდების გამოვლენა.

The Ministry launched a special program to return children left out of school back to the education system
16.03.2021
For the first time, as a result of close cooperation with various agencies, the "State Program for Monitoring the Identification of Out-of-School Adolescents" was established in the education system of Georgia.
Under the program, 10,404 adolescents aged 6 to 16 years (1.7% of the population of the relevant age) were identified as having no educational background and being absent in the education management information system student database.
Previously, there was no complete data on children left out of education in Georgia, and there was no plan or mechanism to return them to the educational environment.
The goal of the Ministry, on the one hand, is to protect the constitutionally guaranteed right of education for all children residing in Georgia, and, on the other hand, to ensure their successful integration into the education system; Also, equipping adults with skills and knowledge that meet the needs of the modern labour market.
Simultaneously, the Ministry, with the support of UNICEF and the Government of Bulgaria, has developed a special compressed curriculum that will provide students with an out-of-school learning environment. At this stage, the process of piloting the new curriculum is underway in specially selected public schools of Georgia. Additionally, training resources are provided for adults and training modules for teachers.
As for the next stage, it is planned to communicate with the parents, guardians or legal representatives of the identified individuals and to involve them in formal education or to at least offer special educational. Social workers of the resource office service will be actively involved in this process, working with the adults individually.
On September 10, 2020, the Government of Georgia approved the "State Program for Monitoring Children Left Out of School" prepared by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia worked with various agencies to implement the program. The Ministry of Justice of Georgia and the LEPL State Services Development Agency, the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and the Office of the State Inspector were all involved in the process. It was on the basis of data exchange between these agencies that it became possible to identify individuals left out of school.