პროფესიული სტუდენტები აუდიტორებს დაუბრუნდნენ
პროფესიულ კოლეჯებში, პრაქტიკული სწავლების დასწრებული ფორმით აღდგენის შემდეგ, 15 მარტიდან სასწავლო პროცესი აუდიტორიებშიც განახლდა. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი მცხეთის მუნიციპალიტეტში ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯს ეწვია და ადგილზე გაეცნო სასწავლო პროცესის მიმდინარეობასა და პანდემიის გამოწვევების საპასუხოდ გაწეულ სამუშაოებს.
თამარ ქიტიაშვილის თქმით, მობილობის შესამცირებლად კოლეჯები სწავლების გარკვეულ კომპონენტებს დისტანციურ რეჟიმში ტოვებენ, რაც კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს არსებული უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოს შენარჩუნებას.
ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯი სწავლების შერეული ფორმით 19 პროფესიულ პროგრამას ახორციელებს, რომელთაგან 14 სოფლის მეურნეობის მიმართულებისაა. აღნიშნული პროგრამებიდან 7 დუალურია, სადაც სტუდენტებს თეორიული სწავლების პარალელურად, რეალურ სამუშაო გარემოში სწავლისა და პრაქტიკული სამუშაო გამოცდილების მიღების შესაძლებლობა აქვთ.
სოფელ წინამძღვრიანთკარში მოქმედი კოლეჯი სოფლის მეურნეობის მიმართულების პირველი და უძველესი პროფესიული სასწავლებელია საქართველოში. შენობა, სადაც თავდაპირველი სასწავლებელი იყო განთავსებული, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლია და მას ამ ეტაპზე რესტავრაცია უტარდება. კოლეჯში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში მინისტრის მოადგილე სარეაბილიტაციო სამუშაოებსაც გაეცნო, რომელიც აქტიურ ფაზაშია და შეუფერხებლად მიმდინარეობს. ისტორიული სასწავლებელი მალე თავის პირვანდელ სახეს დაიბრუნებს.

After the resumption of practical training at vocational educational institutions, the teaching process was also resumed in auditoriums from March 15. Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia visited Ilia Tsinamdzgvrishvili College in Mtskheta Municipality and got acquainted with the educational process and the work done in response to the pandemic.
According to Tamar Kitiashvili, in order to reduce mobility, colleges leave certain components of education under remote learning, which will further contribute to maintaining a safe educational environment.
Ilia Tsinamdzgvrishvili College currently implements 19 vocational programs in mixed form of education, 14 of which are in the field of agriculture. Seven of these programs are dual, where students have the opportunity to study in a real work environment and gain practical work experience in parallel with theoretical learning.
The college operating in the village of Tsinamdzgvriantkari is the first and oldest vocational school in Georgia. The building where the original school was located is a cultural heritage site and is currently being restored. During the visit to the college, the Deputy Minister also got acquainted with the renovation works, which are in an active phase and are going uninterrupted. The historical school will soon regain its original appearance.