მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენი მიზანია ინდივიდის განსხვავებულ საჭიროებაზე მორგებული განათლების სისტემის უზრუნველყოფა“
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისიტრის მიხეილ ჩხენკელის მიმართვა დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით:
„დღეს, 21 მარტს, საქართველო მსოფლიოს მრავალ ქვეყანასთან ერთად დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღეს აღნიშნავს. ეს დღე გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ეგიდით 2011 წლის 10 ნოემბერს დაწესდა და ჩვენი ქვეყანა მას 2012 წლიდან, უკვე მეათედ უერთდება.
ვფიქრობ, დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღის დაწესებასა და აღნიშვნას დიდი მნიშვნელობა აქვს დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანთა მიმართ არსებული სტიგმებისა და სტერეოტიპების დაძლევისთვის.
ხელმისაწვდომი და ხარისხიანი განათლების მიღება თითოეული ადამიანის უფლებაა ყოველგვარი დისკრიმინაციის გარეშე. ჩვენი მიზანია ინდივიდის განსხვავებულ საჭიროებაზე მორგებული განათლების სისტემის უზრუნველყოფა, რომელიც ყველას აძლევს განათლების მიღების თანაბარ შესაძლებლობას.
აქედან გამომდინარე, ინკლუზიური განათლების განვითარება, მათ შორის, დაუნის სინდრომის მქონე მოზარდებისა და ახალგაზრდებისთვის ხელმისაწვდომი, ხარისხიანი განათლების სისტემის ფორმირება, საზოგადოებაში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებებისა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების მიმართ სტერეოტიპების დაძლევა და მათი თანატოლებთან ინტეგრაცია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ამ მიზნით, სამინისტრო მთელი ქვეყნის მასშტაბით „ინკლუზიური სწავლების პროგრამას“ ახორციელებს.
ჩვენ განვაგრძობთ მუშაობას ინკლუზიური განათლების განვითარების მიმართულებით ყველა ტიპის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეების განათლების უფლების უზრუნველყოფისა და საზოგადოებაში მათი ინტეგრაციისთვის.“

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli addressing on the occasion of World Down Syndrome Day:
"Today, on March 21, in Georgia, together with many countries around the world, we celebrate World Down Syndrome Day. This day was established under the auspices of the United Nations on November 10, 2011. Our country joined the union for the tenth time since 2012.
I think the establishment and celebration of World Down Syndrome Day is of great importance for overcoming the existing stigmas and stereotypes towards people with Down Syndrome.
Access to flexible and quality education is the right of every human being without facing any discrimination. Our goal is to provide an education system tailored to the different needs of the individual, giving everyone equal access to education.
Therefore, the development of inclusive education, including the establishment of a quality education system accessible to adolescents and young people with Down Syndrome, overcoming stereotypes about people with special educational needs and disabilities in society and further integrating them with their peers is one of the top priorities of the Ministry of Education and Science. To this end, the Ministry implements an "inclusive education program" throughout the country.
We will continue to work towards the development of inclusive education to ensure the right of students with all types of special educational needs and promote their integration into society.”