კახეთის რეგიონის კოლეჯებში სასწავლო პროცესი ჩვეულ რეჟიმში მიმდინარეობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი განახლებული სასწავლო პროცესის მიმდინარეობას და პროფესიულ სასწავლებლებში დაცულ სანიტარულ ნორმებს კახეთის რეგიონის პროფესიულ სასწავლებლებში გაეცნო. ამ მიზნით იგი დედოფლისწყაროს, ლაგოდეხისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტებში მდებარე კოლეჯებს ეწვია. მინისტრის მოადგილესთან ერთად სასწავლებლები მოინახულეს კახეთის გუბერნატორმა ირაკლი შიოშვილმა და გუბერნატორის მოადგილემ პლატონ კალმახელიძემ.
კოლეჯ „აისის“ სამივე ლოკაციაზე  სასწავლო პროცესი ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული რეკომენდაციების დაცვით, სრულფასოვნად 15 მარტიდან განახლდა. თამარ ქიტიაშვილის შეფასებით, სასწავლებლებში ყველა პირობაა შექმნილი იმისათვის, რომ სტუდენტებმა პროფესიული განათლების მიღება უსაფრთხოდ შეძლონ.
მხარდაჭერაზე ორიენტირებული მონიტორინგის პარალელურად მინისტრის მოადგილე ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად მოსახლეობას შეხვდა.  შეხვედრაზე საუბარი წარიმართა კოლეჯების განვითარების პერსპექტივებსა და პროფესიულ განათლებაში ადგილობრივი ბიზნესის ჩართულობის აუცილებლობაზე, რაც, თამარ ქიტიაშვილის თქმით, აუცილებელი წინაპირობაა რეგიონის საჭიროებებს მორგებული პროფესიების განვითარებისთვის.
კოლეჯი „აისი“, რომლის სასწავლო ინფრასტრუქტურა განთავსებულია გურჯაანში, დედოფლისწყაროში,  ლაგოდეხსა და ახმეტაში,  კახეთის რეგიონში ერთი-ერთი ყველაზე მოთხოვნადი პროფესიული სასწავლებელია. შეთავაზებული მრავალფეროვანი პროგრამები ახალგაზრდებს შესაძლებლობას აძლევს, სასურველ პროფესიას ადგილზე  დაეუფლონ, მათ შორის, სატყეო საქმეს, ასევე საინფორმაციო ტექნოლოგიებს, იატაკისა და ფილის სამუშაოებს, მეფუტკრეობას, მეთევზეობას, ელექტროობას, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის გიდის პროფესიას, მევენახეობა/მეღვინეობას, თმისა და სილამაზის მომსახურებას, ხილისა და ბოსტნეულის გადამუშავებას, მსუბუქი ავტომობილის სავალი ნაწილის შეკეთებას, ვეტერინარიას, ხის მხატვრულ  და კულინარიულ ხელოვნებას და სხვა.

Tamar Kitiashvili, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia got acquainted with the process of the renewed educational process and observed the sanitary norms at vocational schools of Kakheti region. For this very reason, she visited colleges located in Dedoplistskaro, Lagodekhi and Akhmeta municipalities. Kakheti Governor, Irakli Shioshvili and Deputy Governor, Platon Kalmakhelidze visited the schools together with the Deputy Minister.
The educational process at all three locations of AISI College was fully resumed on March 15, following the recommendations developed by the Ministry of Health. According to Tamar Kitiashvili, all conditions are created at schools, so that the students can receive vocational education.
In parallel with the support-oriented monitoring, the Deputy Minister met with the population together with the representatives of the local authorities. The meeting focused on the development prospects of colleges and the need to involve local businesses in vocational education, which, according to Tamar Kitiashvili, is a necessary precondition for the development of vocations tailored to the needs of the region.
Aisi College, whose educational infrastructure is located in Gurjaani, Dedoplistskaro, Lagodekhi and Akhmeta, is one of the most demanded vocational schools in the Kakheti region. The various programs offered enable young people to master the desired vocation, including forestry, as well as information technology, flooring and tile work, beekeeping, fisheries, electricity, Georgian cultural heritage guide profession, viticulture / winemaking, hair and beauty services and Vegetable processing, car undercarriage repair, veterinary, wood art, culinary arts and many more.