საზოგადოების მაღალი ინტერესის გამო სახელმძღვანელოების გრიფირების საჯარო განხილვის პროცესი გახანგრძლივდა
25.03.2021
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო  IX კლასის ყველა საგნისა და დაწყებითი და საბაზო საფეხურების (I-VIII კლასების) ზოგიერთი საგნისთვის სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესს წარმატებით აგრძელებს. იმისათვის, რომ  მოსწავლეებისთვის მაღალი ხარისხის სახელმძღვანელოები შეიქმნას, სამინისტროს გადაწყვეტილებით, გრიფირების პროცესში საზოგადოების მაღალი ჩართულობის გამო, სახელმძღვანელოების საჯარო განხილვის ვადა 31 მარტის ჩათვლით გახანგრძლივდა.
გრიფირების პროცესი სრულად ელექტრონულად სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ბაზაზე არსებულ პლატფორმაზე - https://grifireba.emis.ge მიმდინარეობს. სახელმძღვანელოების შექმნის პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის, მათ შორის, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველი სპეციალისტებისა და მშობლების აქტიური ჩართულობის უზრუნველყოფის მიზნით, გრიფირების ელექტრონულ პორტალზე  ყველა სახელმძღვანელოს მაკეტი (ანონიმური ეგზემპლარი)  31 მარტის ჩათვლით იქნება საჯაროდ განთავსებული. შესაბამისად, აღნიშნულ პორტალზე ყველა დაინტერესებულ პირს ექნება შესაძლებლობა, გაეცნოს სახელმძღვანელოების შინაარსს და გააკეთოს შესაბამისი კომენტარი.
დაინტერესებული პირების მიერ პორტალზე დატოვებულ კომენტარებს განიხილავენ სახელმძღვანელოების შემფასებელთა საგნობრივი ჯგუფები, რომლებიც საგნის სპეციფიკის გათვალისწინებით, ეროვნული სასწავლო გეგმის ექსპერტებთან ერთად, მრავალწლიანი პრაქტიკის მქონე მასწავლებლებს, დარგის მეცნიერებს,  ფსიქოლოგებს, ფილოლოგებსა და სხვა პროფესიის წარმომადგენლებს აერთიანებს.
რეცენზირების I ეტაპი  მაისში, ხოლო II ეტაპი - ივნისის დასაწყისში დასრულდება. სახელმძღვანელოებისთვის გრიფის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება 2021 წლის 18 ივნისამდე იქნება მიღებული. იმ შემთხვევაში, თუ საგანში სამზე მეტი გრიფირებული სახელმძღვანელო გაივლის რეცენზირების ეტაპს, სკოლა არჩევანს რეიტინგის პირველი სამეულიდან გააკეთებს.
2021 წელს სასკოლო სახელმძღვანელოების/სერიების გრიფირებასთან დაკავშირებით 54 განაცხადი გაკეთდა, საიდანაც პირველი საფეხური 53-მა გადალახა  და რეცენზირების ეტაპზე გადავიდა. ამასთან, პირველად გრიფირების ისტორიაში შესაფასებლად წარმოდგენილია I-IV კლასების აფხაზური ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები.
სახელმძღვანელოების რეცენზენტთა შერჩევისა და მათი გადამზადების მიმართულებით სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა სამთავრობო თუ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან, მათ შორის, სახალხო დამცველის აპარატთან და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან. სისტემის ამგვარი ღიაობა დადებითად შეფასდა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და იურიდიული განათლების ხელშეწყობის ფონდის მიერ ანგარიშში - „თანასწორობის პოლიტიკა ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში“. ამასთან, 2020 წელს გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით, საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ ჩატარდა სასკოლო სახელმძღვანელოების პროცესის შეფასება და გაიცა რეკომენდაციები.

Due to the high interest of the public, the process of public text textbook approval was prolonged
The Ministry of Education and Science of Georgia successfully continues the process of textbook approval or all subjects of IX grade and various subjects of elementary and basic levels (I-VIII grades). In order to create high quality textbooks for students, due to the high involvement of the public in the textbook approval process, the deadline for public review of textbooks was extended to March 31, 2021 .
The certification process is fully electronic and can be accessed on the following website:
https://grifireba.emis.ge. In order to ensure the active involvement of all stakeholders in the process of creating textbooks, including Georgian specialists living abroad and parents, a copy of all textbooks will be made public on the electronic portal by March 31. Accordingly, all interested individuals will have the opportunity to get acquainted with the content of the textbooks and make relevant comments on the portal.
Comments left on the portal will be reviewed by subject groups of textbook evaluators, who, in line with the specifics of the subject, will bring together national curriculum experts, teachers with many years of experience, field scientists, psychologists, philologists and other professionals.
Phase I of the review will be completed in May and Phase II is scheduled for early June. The decision to approve the textbook will be made by June 18, 2021. If more than three certified textbooks in the subject pass the review stage, the school will make a choice from the top three in the ranking.
In 2021, 54 applications were submitted for textbook / series certification, of which 53 passed the first stage and went through the review stage. At the same time, for the first time in the history of textbook approval process, textbooks of Abkhazian language and literature for grades I-IV are presented.
The Ministry actively cooperates with various governmental and non-governmental organizations, including the Public Defender's Office and the Georgian Young Lawyers' Association, in selecting and training the textbook reviewers. Such openness and the transparency of the system was positively assessed by the Georgian Young Lawyers' Association and the Foundation for the Promotion of Legal Education in the report - "Equality Policy in the General Education System". In addition, in 2020, in collaboration with the United Nations Children's Fund, an international independent expert evaluated the textbook process and issued a series of recommendations.