აჭარაში ბავშვთა უფლებების ცენტრი გაიხსნა
აჭარის რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ, აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრ მაია ხაჯიშვილთან და საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელ ღასან ხალილთან ერთად, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბავშვთა უფლებების ცენტრის გახსნის ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიებას ნორვეგიის ელჩი ჰელენ ანდრესენი და ესტონეთის ელჩი რიინა კალიურანდიც ესწრებოდნენ.
ეკატერინე დგებუაძემ დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და ბავშვთა უფლებების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისა და მაღალკვალიფიციური მასწავლებლების მომზადების პროცესში უნივერსიტეტების მხარდაჭერის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. როგორც მან აღნიშნა, ახალგაზრდები, რომლებიც მომავალში მასწავლებლის პროფესიას აირჩევენ, სწორედ ბავშვის უფლებებზე ორიენტირებული ცოდნით უნდა იყვნენ აღჭურვილები. მინისტრის პირველი მოადგილის თქმით, მხოლოდ ასე შეძლებენ ისინი ბავშვის უფლებათა კონვენციის პრინციპების გათავისებასა და მათ ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენებას.
მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვთა უფლებების აღნიშნული ცენტრი აჭარის რეგიონში პირველი, ხოლო ქვეყნის მასშტაბით რიგით მეორეა. მისი ფუნქციონირება ხელს შეუწყობს აჭარაში სხვადასხვა დარგის სპეციალისტების, უფლებადამცველების, აკადემიური და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, მასწავლებლების, მშობლებისა და ბავშვების ცნობიერების ამაღლებასა და მათ ინფორმირებას ბავშვთა უფლებების შესახებ.
ცენტრის დაარსების აღსანიშნავად თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოაწერეს ნორვეგიის ელჩმა, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა პროფესორმა მერაბ ხალვაშმა და  საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა ღასან ხალილმა.
აღსანიშნავია, რომ ბავშვთა უფლებების დაცვის ცენტრი უკვე ფუნქციონირებს აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სადაც იმართება სხვადასხვა ტიპის ღონისძიებები – ტრენინგები, საჯარო ლექციები და დისკუსიები, ასევე, მუშავდება სპეციალური საგანმანათლებლო მასალები ბავშვთა უფლებების შესახებ.
გაეროს ბავშვთა ფონდის პროგრამის მიზანია საქართველოს უნივერსიტეტებში ბავშვთა უფლებების კულტურისა და ადამიანური რესურსების გაძლიერება, რათა მათ შეძლონ საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებისთვის ბავშვთა უფლებების კურსების შემუშავება მომავალი მასწავლებლების, განათლების ადმინისტრატორების, იურისტებისა და სხვა პროფესიის წარმომადგენლების მოსამზადებლად.

Children's Rights Centre opened in Adjara
During her visit to Adjara region, Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, together with Maia Khajishvili, Minister of Education, Culture and Sport of Adjara together with Ghasan Khalil, UNICEF Representative in Georgia, participated in the opening ceremony of the Children's Rights Centre at Batumi State University. The event was also attended by the Ambassador of Norway - Helen Andresen and the Ambassador of Estonia - Riina Kaliurand.
Ekaterine Dgebuadze addressed the audience and stressed the importance of supporting universities in raising public awareness regarding children's rights whilst training highly qualified teachers. As she pointed out, young people who choose the path to become educators should be equipped with the knowledge focused on the rights of children. According to the First Deputy Minister, this is the only way to master the principles and the Convention on the Rights of the Child, while applying it in our daily lives.
It is important that the Centre is the first in the Adjara region and only second in the country. Its operation will help raise awareness and inform children, specialists, academics and civil society representatives, teachers, parents and children in Adjara about children's rights.
The Memorandum of Understanding was signed by the Ambassador of Norway, the Rector of Batumi State University, Professor Merab Khalvashi, and the Representative of the United Nations Children's Fund in Georgia, Ghasan Khalil.
It should be noted that the Centre for the Protection of Children's Rights already operates at the Akaki Tsereteli State University, where various types of events are held - trainings, public lectures and discussions, as well as special educational materials on children's rights are developed.
The goal of the UNICEF program is to strengthen children's rights culture and human resources in Georgian universities so that they can develop right courses for undergraduate and graduate programs to prepare future teachers, education administrators, lawyers and other professionals.