კასპის კოლეჯი პირველ პროფესიულ სტუდენტებს ახალი სასწავლო წლიდან მიიღებს
შიდა ქართლის რეგიონში პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდისა და დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით, ქალაქ კასპში თანამედროვე სტანდარტების კოლეჯი აშენდა. კოლეჯი ახალი სასწავლო წლიდან მსურველებს საინჟინრო, სამშენებლო, სოფლის მეურნეობისა სხვა მოთხოვნადი მიმართულებების პროფესიულ პროგრამებს შესთავაზებს. პროექტი სრულად დაფინანსდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან და მისი ღირებულება 5 მილიონ ლარზე მეტია.  შენობა 260 სტუდენტზეა გათვლილი და  აღჭურვილია საჭირო ინვენტარითა და ტექნიკით.
კოლეჯის ინფრასტრუქტურის გასაცნობად და ადგილზე არსებული გამოწვევებისა და თანამშრომლობის საკითხების განხილვის მიზნით, კასპის კოლეჯმა საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს უმასპინძლა. სამუშაო შეხვედრა ღია დიალოგის ფორმატში წარიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა,  გერმანიის ელჩმა საქართველოში ჰუბერტ ქნირშმა, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) პროგრამის დირექტორმა ჰანს-იურგენ კასენსმა, საქართველოს პარლამენტის წევრებმა - გიორგი ხოჯევანიშვილმა და ირაკლი მეზურნიშვილმა,  შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ ნუგზარ სამხარაძემ, ინფრასტრუქტურის მშენებელთა ასოციაციის თავმჯდომარემ ანა საბახტარაშვილმა და ბიზნესის წარმომადგენლებმა მიიღეს.
თამარ ქიტიაშვილმა რეგიონის განვითარებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებაში ჩართულ ყველა მხარეს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ასეთი დიალოგი ადგილობრივ თვითმმართველობასთან, კერძო სექტორთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან აუცილებელია იმისთვის, რომ კოლეჯის მიერ შეთავაზებული ყველა პროგრამა  მორგებული იყოს რეგიონის საჭიროებებზე. მისივე თქმით: „ჩვენ მზად ვართ, ვისაუბროთ გამოწვევებზე, პრობლემებზე, სამომავლო გეგმებზე, იმაზე  რა შეგვიძლია გავაკეთოთ ერთად კიდევ უფრო კარგი შედეგისთვის, ამისათვის გვაქვს დიდი მხარდაჭერა სახელმწიფოს მხრიდან, კერძო ბიზნესიდან და რაც ძალზე მნიშვნელოვანია - ევროპელი მეგობრებისაგან“.
გერმანიის ელჩის  ჰუბერტ ქნირშის განცხადებით, კასპის მსგავსად მთელი საქართველოს მასშტაბით მიმდინარეობს ახალი კოლეჯების დაარსება, მათი მოდერნიზირება და მოწყობა. მისივე თქმით, პროფესიული განათლება არის საშუალება მსურველებმა მიიღონ ხარისხიანი განათლება, შეიძინონ პროფესია, ჰქონდეთ კარგი შემოსავალი, რაც მნიშვნელოვანია საქართველოს ეკონომიკური განვითარებისთვის. ელჩმა ასევე აღნიშნა, რომ გერმანიის მთავრობა მზად არის, მომავალშიც მხარი დაუჭიროს საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარებას.

Kaspi College will receive its first vocational students from the new academic year
In order to increase access to vocational education and employment in the Shida Kartli region, a college of modern standards was built in the city of Kaspi. From the new academic year, the college will offer vocational programs in engineering, construction, agriculture and other required fields. The project was fully funded from the state budget and its cost is more than GEL 5 million. The building is designed for 260 students and is equipped with the necessary inventory and equipment.
Kaspi College hosted public and private sector representatives to get acquainted with the college infrastructure and discuss the challenges and cooperation issues on the premises. The workshop was held in an open dialogue format and was attended by Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Hubert Knirsch, Ambassador of Germany to Georgia, Hans-Jürgen Cassens, Program Director of the German Society for International Cooperation (GIZ), Deputy State Representative - Nugzar Samkharadze, Chairman of the Association of Infrastructure Builders - Ana Sabakhtarashvili and other esteemed guests.
Tamar Kitiashvili thanked all parties involved in the implementation of the project, which is vital for the development of the region, and noted that such a dialogue with the local government, private sector and other stakeholders is necessary to tailor all programs offered by the college to the needs of the region. "We are ready to talk about challenges, problems, future plans, what we can do together for an even better result, we have great support from the state, private business and, most importantly - from European friends." – stated Tamar Kitiashvili.
According to the German Ambassador - Hubert Knirsch, like Kaspi, new colleges are being established, modernized and arranged throughout Georgia. According to him, vocational education is an opportunity for those who want to get a quality education, to buy a vocation, to have a good income, which is important for the economic development of Georgia. The ambassador also noted that the German government is ready to support the development of vocational education in Georgia in the future.