მიხეილ ჩხენკელი UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალზე სიტყვით წარდგა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მონაწილეობა მიიღო UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალში, რომლის მთავარ მიზანს მსოფლიოში პანდემიად გამოცხადებული კორონავირუსის გავრცელებიდან ერთი წლის თავზე ქვეყნების მიერ განათლების უწყვეტობისა და ტრანსფორმაციის კუთხით გადადგმული ნაბიჯებისა და სამომავლო გეგმების გაზიარება წარმოადგენდა.
მინისტერიალი UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ გახსნა და აღნიშნა, რომ პანდემიის დაწყების დღიდან გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციამ  ხელი შეუწყო პოლიტიკურ დიალოგსა და გამოცდილების გაზიარებას, რითაც ქვეყნებს გამოწვევების დასაძლევად დიდი დახმარება გაუწია.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩემთვის დიდი პატივია, მონაწილეობა მივიღო UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ მინისტერიალში. პანდემიის დაწყებიდან ერთი წლის თავზე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ Covid-19-ით გამოწვეული კრიზისი დიდი გამოწვევა აღმოჩნდა თითქმის ყველა სახელმწიფოსთვის და, ამავდროულად, უბიძგა განათლების სისტემებს, დაენერგათ ინოვაციური მიდგომები, გამოეყენებინათ თანამედროვე ტექნოლოგიები. კრიზისმა ასევე თვალნათლივ დაგვანახა გლობალური თანამშრომლობის აუცილებლობა და მნიშვნელობა.“
მინისტრმა აღნიშნა, რომ კრიზისის მართვის პროცესში საქართველოს განათლების სისტემამ წარმატებით შეძლო ახალ რეალობასთან ადაპტაცია და დისტანციურ ფორმატში გადასვლა. დაჩქარებულ რეჟიმში შეიქმნა მრავალფეროვანი ონლაინ რესურსები. აღსანიშნავია პირველ არხთან თანამშრომლობით დაწყებული საგანმანათლებლო პროექტი „ტელესკოლა“, სადაც გაკვეთილები ეთნიკური უმცირესობების ენებზეც ტარდება. ყველა გაკვეთილი ადაპტირებულია ჟესტურ ენაზე.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, სასწავლო პროცესის წარმატება დიდწილად დამოკიდებულია განათლების ციფრულ ტრანსფორმაციაზე და, ზოგადად, ტექნოლოგიის მზარდ როლზე. ახალგაზრდებში 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარების მიზნით, საქართველოს სკოლებში აქტიურად მიმდინარეობს კორპორაცია Microsoft-ის საგანმანათლებლო პროგრამის “Minecraft Education Edition” დანერგვის პროცესი, რაც სრულად პასუხობს თანამედროვე პედაგოგიურ მიდგომას.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს ძალისხმევა და წარმატება დისტანციური სწავლების დანერგვის საქმეში აღიარებს საერთაშორისო ორგანიზაციებმაც. ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციამ (OECD), საქართველოს მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები 98 ქვეყანას შორის საუკეთესო მაგალითად დაასახელა. საქართველოს საპასუხო ზომებს ასევე მაღალი შეფასება მისცეს კორპორაცია Microsoft-მა და UNICEF-მა.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ დღეს, მთელი საქართველოს მასშტაბით, საგანმანათლებლო პროცესი საკლასო ოთახებში მიმდინარეობს ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციების მკაცრი დაცვით. მისი თქმით, COVID-19-ით გამოწვეულმა პანდემიამ დააჩქარა ცვლილებები, შექმნა ახალი დღის წესრიგი და განათლების სისტემას მისცა ბიძგი, გაზარდოს ICT-ის გამოყენება სწავლების პროცესში, დანერგოს მეტი ინოვაცია და გამოიყენოს ყველა ის ინსტრუმენტი, რომელიც განათლებას გაცილებით ინკლუზიურს გახდის.
UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ მინისტერიალში მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალურმა მდივანმა, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მინისტრებმა, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის, გაერთიანებული ერების განათლებისა და მეცნიერების სფეროს წარმომადგენლებმა და ჰარვარდის უნივერსიტეტის პროფესორებმა.

Mikheil Chkhenkeli delivered a speech at the online ministerial organized by UNESCO
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in an online ministerial organized by UNESCO. At its core, the Ministerial aimed to share various steps taken by the countries to ensure education continuity and its digital transformation.
The Ministerial was opened by UNESCO Director-General - Audrey Azoulay, who noted that since the pandemic began, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization has facilitated political dialogue and sharing of experience, helping countries to overcome challenges.
Mikheil Chkhenkeli: “It is a great honour to participate in the Ministerial this year. One year into the pandemic, and we can safely say, that the crisis caused by Covid-19 virus turned out to be a great challenge for almost all governments. At the same time, the crisis pushed out education systems to introduce innovative approaches, and to heavily use modern technologies. And most importantly, this crisis has shown us the need and the paramount importance of global cooperation.”
The Minister noted that in the process of crisis management, the Georgian education system has been able to successfully adapt to the new reality and move to a remote format. A variety of online resources have been created in an accelerated mode. It is noteworthy that the educational project - "TV School" started in cooperation with the First Channel.
According to Mikheil Chkhenkeli, the success of the educational process largely depends on the digital transformation of education and, in general, the growing role of technology and its practical application. In order to develop the skills of the 21st century among young people, the process of introducing the Microsoft educational program "Minecraft Education Edition" is actively underway at Georgian schools.
Moreover, the Minister emphasized that Georgia's efforts in introducing distance learning is recognized by international organizations. The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) has named the steps taken by the Georgian government as the best example among 98 countries. Georgia's response has also been praised by Microsoft and UNICEF.
Furthermore, in his speech, Mikheil Chkhenkeli emphasized, that the pandemic truly accelerated change, created a new agenda and gave impetus to the education system, in conjunction with increasing the use of ICT in teaching, introducing more innovation and thus making education more inclusive and accessible.
The UNESCO Ministerial was addressed by the Secretary-General of the United Nations, ministers from around the world, representatives of the World Health Organization, the United Nations Department of Education and Science, and professors from Harvard University.