მიხეილ ჩხენკელმა საბერძნეთის ელჩთან თანამშრომლობის გაფართოების გზები განიხილა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა საბერძნეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში დიმიტრი კარაბალის უმასპინძლა და მასთან ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების გეგმები განიხილა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს თავიანთი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს – თუ რა ნაბიჯები გადაიდგა Covid-19-ის პანდემიის პირობებში განათლების უწყვეტი პროცესის უზრუნველსაყოფად. მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში მიმდინარეობს და განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის რეკომენდაციების დაცვა არსებული ეპიდვითარების შესანარჩუნებლად.
მხარეებმა დადებითად შეაფასეს საქართველოსა და საბერძნეთს შორის თანამშრომლობა უმაღლესი განათლების მიმართულებით და ერთობლივი აკადემიური პროგრამების დანერგვის შესაძლებლობებზე იმსჯელეს.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ ევროპულ სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაციის მიზნით, საქართველო აქტიურად ემზადება ევროკავშირის ახალი პროგრამისთვის “Horizon Europe”. მინისტრის თქმით, შესაძლებელია საბერძნეთის სამეცნიერო წრეებთან ერთად ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების წარდგენა და განხორციელება.

Mikheil Chkhenkeli discussed ways to expand cooperation with the Greek ambassador
The Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Georgia, Dimitrios Karabalis and discussed plans to enhance the existing cooperation between the two countries.
During the meeting, the parties shared their experience in dealing with the Covid-19 pandemic – to ensure the continuous process of education. The Minister emphasized the return of Georgian education to classrooms, and focused that it is of paramount importance to maintain the current health dynamics.
The sides positively assessed the cooperation between Georgia and Greece in the field of higher education and discussed the possibilities of introducing joint academic programs.
Mikheil Chkhenkeli noted that in order to integrate into the European scientific space, Georgia is actively preparing for the new EU program "Horizon Europe". According to the Minister, it is possible to present and implement joint scientific projects with the Greek scientific circles.