ქუთაისის კოლეჯ „იბერიას“ პროფესიული სტუდენტები განახლებულ გარემოში ისწავლიან
ქუთაისში სრულად რეაბილიტირებული კოლეჯი „იბერია“ გაიხსნა. პროფესიული სტუდენტები განახლებულ აუდიტორიებში, თანამედროვე ტექნიკით აღჭურვილ ლაბორატორიებსა და სასწავლო სახელოსნოებში გააგრძელებენ სწავლას. კოლეჯი 700 სტუდენტზეა გათვლილი და ყველა ასაკის მსურველი შეძლებს დაეუფლოს სასურველ პროფესიას ბიზნესისა და ადმინისტრირების, ინჟინერიის, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის ტექნოლოგიების, მომსახურებებისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებების პროფესიულ პროგრამებზე. კოლეჯისა და მიმდებარე ტერიტორიის რეაბილიტაცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბიუჯეტიდან ორი მილიონი ლარით დაფინანსდა.
კოლეჯის გახსნის ღონისძიებას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი იმერეთის გუბერნატორთან ზვიად შალამბერიძესთან, მაჟორიტარ დეპუტატთან ზაზა ლომინაძესთან, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და ბიზნესის წარმომადგენლებთან, სტუდენტებთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან ერთად დაესწრო.
თამარ ქიტიაშვილის განცხადებით, პროფესიული განათლება სახელმწიფო პრიორიტეტს წარმოადგენს და, შესაბამისად, ამ სფეროში მნიშვნელოვანი რეფორმები გრძელდება. კერძოდ, უმჯობესდება არსებული კოლეჯების მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, შენდება ახალი კოლეჯები, ინერგება მოთხოვნადი პროფესიული პროგრამები და მიმდინარეობს კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადება-გადამზადება.

Vocational students at Kutaisi College Iberia will study in a completely renovated environment
Iberia College was fully renovated in Kutaisi. Vocational students will continue their studies in renovated classrooms, laboratories equipped with modern equipment and training workshops. The college is designed for 700 students and students of all ages will be able to master the desired vocation in the following disciplines: Business and administration, engineering, information and communication technologies, services and agriculture. Renovation of the college and the surrounding area was financed with GEL 2 million from the budget of the Ministry of Education and Science of Georgia.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science attended the opening ceremony of the college together with Imereti Governor, Zviad Shalamberidze, Majoritarian MP - Zaza Lominadze, local self-government and business representatives, students and other interested stakeholders.
According to Tamar Kitiashvili, vocational education is a state priority and, therefore, important reforms in this area will continue in the future. In particular, all colleges that are in need of renovation will receive upgrades, new colleges will be built, and required regional vocations will be introduced.