განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო: სკოლებში შიდა გავრცელების შემთხვევები არ ფიქსირდება
ქვეყნის მასშტაბით კოვიდ-ინფიცირების მატებასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სკოლებში მონიტორინგს აძლიერებს. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჰიგიენური წესების ზედმიწევნით დაცვასთან დაკავშირებით კონტროლი უფრო მეტად გამკაცრდება.
ინფექციის პრევენციისთვის საჭირო საშუალებებით საქართველოს მასშტაბით ყველა საჯარო სკოლა მაქსიმალურად არის მომარაგებული. გარდა ამისა, სახელმწიფოს დაფინანსებით, ინტენსიურად მიმდინარეობს საჯარო და კერძო სკოლების მასწავლებელთა და ადმინისტრაციის თანამშრომელთა სისტემური ტესტირება, რაც კოვიდის პრევენციის კარგი საშუალებაა.
ბოლო ერთი კვირის მონაცემებით, მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით ვირუსი მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა 0,1%-ს და მოსწავლეთა 0,03%-ს დაუდასტურდა. აღსანიშნავია, რომ სკოლებში შიდა გავრცელების შემთხვევები არ ფიქსირდება.
მშობელთა თხოვნით, ასევე, ვირუსის დადასტურების მიზეზით, ქვეყნის მასშტაბით ამ ეტაპზე სრულ დისტანციურ სწავლებაზე 37 სკოლა და 117 ცალკეული კლასი იმყოფება. (საგულისხმოა, რომ ორი დღის წინ, საქართველოს მასშტაბით, სრულ დისტანციურ სწავლებაზე 52 სკოლა იმყოფებოდა. აქედან 15 სკოლა ორშაბათიდან სწავლას საკლასო ოთახებში განაახლებს).
მცირედ არის გაზრდილი რისკ ჯგუფში მყოფი იმ მასწავლებლების რაოდენობა, რომელთაც დისტანციური სწავლების თხოვნით თავად მიმართეს სკოლის ადმინისტრაციას და შეღავათი გაეწიათ. ამ ეტაპზე დისტანციური სწავლების ფორმატში ქვეყნის მასშტაბით 80 მასწავლებელი იმყოფება.

Ministry of Education and Science: No cases of internal spread in schools are detected
The Ministry of Education and Science of Georgia is enhancing the monitoring process of schools in connection with the increase in co-infection across the country. Control over strict observance of hygiene rules in general education institutions will be tightened.
All public schools throughout Georgia are supplied with the necessary means for infection prevention. In addition, state-funded intensive systematic testing of public and private school teachers and administration staff is an established way to prevent the further spread of Covid-19.
Over the past week, monitoring and mandatory testing have confirmed the virus at 0.1% amongst the teachers and school administrators and at 0.03% among the students across the country. It should be noted that there are no cases of internal spread at schools so far.
At the request of the parents, also due to the confirmation of the virus, there are 37 schools and 117 separate classes across the country that fully switched to remote learning. (It is noteworthy that two days ago, there were 52 full-time distance learning schools across Georgia. 15 of these schools will resume classroom learning from Monday).
In case the virus is detected, schools will act in accordance with the protocol established by the Ministry of Health. If necessary, individual classes or the school as a whole are switched to distance learning for a certain period of time.