სოფელ ფოცხო-ეწერში სადურგლო და ხის დამუშავების თანამედროვე სტანდარტების სახელოსნო შენდება
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მხარდაჭერით, კერძო სექტორთან თანამშრომლობით, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფოცხო-ეწერში სადურგლო და ხის დამუშავების სასწავლო სახელოსნოს აშენებს. სახელოსნო კოლეჯ „ლაკადას“ პრაქტიკული სასწავლო ბაზა იქნება, სადაც ძირითადად მოხდება მდინარე ენგურის მიერ ჩამოტანილი ხე-ტყის მასალის გადამუშავება და მიზნობრივად გამოყენება. პროექტის ღირებულება შვიდასი ათასი ლარია.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორის მოადგილესთან, ნინო ვიბლიანთან, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი თვითმმართველობისა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად, სახელოსნოს მშენებლობის პროცესი მოინახულა და პარტნიორებთან ერთად მისი შემდგომი განვითარების გეგმები დასახა.
სოფელი ფოცხო ეწერი დე-ფაქტო საზღვრის მომიჯნავე ტერიტორიაზე, ენგურჰესის მიმდებარედ მდებარეობს და ძირითადად დასახლებულია აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირებით, რომელთა განათლებისა და დასაქმების ხელშეწყობა სახელმწიფო პრიორიტეტს წარმოადგენს. ფოცხო ეწერში სახელოსნოს ფუნქციონირება დაეხმარება ადგილობრივ მოსახლეობას უფასოდ დაეუფლონ ერთ-ერთ მოთხოვნად პროფესიას რეგიონში და დასაქმდნენ.

A modern carpentry and wood processing workshop is being built in the village of Potskho-Etseri
The Ministry of Education and Science, with the support of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, in cooperation with the private sector, builds a carpentry and woodworking training workshop in the village of Potskho-Etseri, Tsalenjikha Municipality. The workshop college - Lakada will be a practical training base, where mainly the wood material brought by the river Enguri will be processed and used purposefully. The cost of the project is estimated at GEL 700,000.
The Deputy Minister of Education and Science, Tamar Kitiashvili, together with the Deputy Governor of Samegrelo-Zemo Svaneti, Nino Vibliani, representatives of the local self-government of Tsalenjikha Municipality and the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, visited the construction process and made plans for its further development.
The village of Potskho Etseri is located on the border with the de facto border, near the Enguri HPP, and is mostly populated by IDPs from Abkhazia, whose education and employment promotion are a state priority. The operation of a workshop in Potskho Etseri will help the locals to master one of the most demanding vocations in the region and get employed.