საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჩამოყალიბდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
22.03.2021
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2021 წლის 19 მარტიდან ძალაში შევიდა ცვლილება საქართველოს კანონში „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“. ცვლილების საფუძველზე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო გაიყო და ჩამოყალიბდა ორ სამინისტროდ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდ და საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროდ.

By the decision of the Government of Georgia, the Ministry of Education and Science of Georgia was established
Owing to the decision of the Government of Georgia, on March 19, 2021, an amendment to the Law of Georgia on the Structure, Authority and Rules of Operation of the Government of Georgia entered into force. Based on the amendment, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia was divided and formed into two ministries: the Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Culture, Sport and Youth Affairs of Georgia.