დაბა ჯვარში სამი სასწავლო სახელოსნო შენდება
წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის დაბა ჯვარში კოლეჯ „ლაკადას“ ტერიტორიაზე დასასრულს უახლოვდება სამი სასწავლო სახელოსნოს მშენებლობა.
უახლესი ტექნიკით აღჭურვილ სახელოსნოებში პროფესიული სტუდენტები იატაკისა და ფილის სამუშაოების, თაბაშირ-მუყაოს კონსტრუქციების მონტაჟის, საბათქაშე და სამღებრო სამუშაოების პრაქტიკულ სასწავლო კურსს გაივლიან. პროექტს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს და მისი ღირებულება ხუთასი ათასი ლარია.
მშენებლობასთან დაკავშირებულ პროცესებს და კოლეჯში არსებულ მდგომარეობას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი გაეცნო. მან სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორის მოადგილესთან ნინო ვიბლიანთან, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და კოლეჯის წარმომადგენლებთან ერთად, ადგილზე არსებული საჭიროებები და სასწავლებლის განვითარების  პერსპექტივები განიხილა.
კოლეჯი „ლაკადა“ წალენჯიხისა და მიმდებარე მუნიციპალიტეტების საჭიროებებზე მორგებულ პრიორიტეტულ საგანმანათლებლო პროგრამებს სოფლის მეურნეობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, მშენებლობის, ელექტროობის, სამკერვალო წარმოების, კულინარიისა და საფინანსო მომსახურების მიმართულებით ახორციელებს. კოლეჯი მსურველებს ასევე სთავაზობს ინტეგრირებულ პროგრამებს და მოკლევადიან მომზადება-გადამზადების კურსებს.

Three training workshops are being built in Daba Jvari
The construction of three training workshops on the premises of Lakada College in Daba Jvari, a small town in Tsalenjikha Municipality, is nearing completion.
The workshops equipped with the latest equipment, will offer vocational students practical training courses in flooring and tile works, installation of plasterboards, as well as painting.  The project is implemented by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education and Science and its cost is estimated at GEL 500,000.
Deputy Minister of Education and Science, Tamar Kitiashvili got acquainted with the construction process of the college. She discussed the needs and development prospects of the school with the Deputy Governor of Samegrelo-Zemo Svaneti, Nino Vibliani, together with the representatives of the local self-government.
Lakada College implements priority educational programs in the fields of agriculture, information technologies, construction, electricity, garment manufacturing, culinary and financial services tailored to the needs of Tsalenjikha and the surrounding municipalities. The college also offers integrated programs and short-term training courses.