სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის ჩართულობით, პროფესიული განათლების მიმართულებით საქართველოს რეგიონებში ახალი პროექტები ინერგება
პროფესიული განათლების პოპულარიზაციისა და ხელშეწყობის მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ საქართველოს რეგიონებში პროფესიული კოლეჯების საჭიროებების შესწავლა  გრძელდება.
მნიშვნელოვანია, რომ სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, ამ პროცესში აქტიურად მონაწილეობენ ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები, რომლებიც ადგილზე აფასებენ იმ პროფესიების  საჭიროებებს, რომლებიც რეგიონში ყველაზე მოთხოვნადია.
ამ მიზნით, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა იმერეთის გუბერნატორთან, მაჟორიტარ დეპუტატთან, ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან ერთად,  ბაღდათში კოლეჯ „იბერიას“ სასწავლო ბაზა დაათვალიერა და  სასწავლო პროცესის მიმდინარეობისა და მათ საჭიროებების შესახებ ინფორმაცია, თავად სტუდენტებისა და პედაგოგებისგან მოისმინა.
სამოქმედო გეგმაში, რომელიც მომავალში კოლეჯს კიდევ უფო მეტად მისცემს განვითარების შესაძლებლობას, სამინისტროსთან ერთად, ყველა მხარე აქტიურად ჩაერთვება. ეს ხელს შეუწყობს, როგორც კოლეჯის პროგრამულ განვითარებას, ასევე ბიზნესის ხელშეწყობასა და კურსდამთავრებულთა დასაქმებას, რაც საბოლოდ, რეგიონის ეკონომიკაზე დადებითად აისახება.
ეკონომიკური განვითარებისთვის იმერეთის რეგიონში ბაღდათის სასწავლო ბაზის მოკლე და გრძელვადიანი განვითარების გეგმის შემუშავებას განსაკუთრებული ყურადღება ენიჭება. ინერგება პროგრამები ისეთი მიმართულებებით, როგორიცაა სოფლის მეურნეობა, ტურიზმი, ინფორმაციული ტექნოლოგიები, ავტომობილის მომსახურება, ინჟინერია და სხვ. ასევე, იგეგმება ამ მიმართულებებით მოკლევადიანი პროგრამების დანერგვა.
პროფესიული განათლება სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს. შესაბამისად, სამინისტროს მხრიდან განსაკუთრებული ყურადღება ენიჭება პროფესიული კოლეჯების რეგიონული სასწავლო ბაზების განვითარებას კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობით, რათა, ერთი მხრივ, პროფესიული განათლება ხელმისაწვდომი გახდეს საქართველოს ყველა რეგიონსა თუ მუნიციპალიტეტში, ხოლო მეორე მხრივ, კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობით რაც შეიძლება მეტი კურსდამთავრებული დასაქმდეს.

In order to popularize and promote vocational education, the Ministry of Education and Science continues to study the needs of vocational colleges in the regions of Georgia.
It is important that, along with representatives of the Ministry, representatives of local governments and the private sector are actively involved in this process, assessing the needs of the vocations that are most in demand in the particular region.
For this purpose, Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science, together with the Governor of Imereti, Majoritarian MPs, representatives of local self-governments and the private sector, inspected Iberia College in Baghdati and provided information about the educational process and their needs to students and teachers.
All parties, together with the Ministry, will be actively involved in the action plan, which will give the college even more opportunities for development in the future. This will contribute to the program development of the college, as well as business promotion and employment of college graduates, which will ultimately have a positive impact on the region's economy.
Special attention is paid to the creation of a short-term and long-term development plan for the Baghdati training base. Programs are introduced in agriculture, tourism, information technology, automotive services, engineering, etc. It is also planned to introduce short-term programs in these areas.
Vocational education is one of the main priorities of the Ministry. Accordingly, the Ministry pays special attention to the development of regional training bases of vocational colleges with the active involvement of the private sector, so that, on the one hand, vocational education is available in all regions or municipalities of Georgia, and on the other hand, the active involvement of the private sector employs as many graduates as possible.