სკოლებში ინფიცირების მაჩვენებელი მცირედ გაზრდილია
ქვეყნის მასშტაბით ინფიცირების მატების გამო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საზოგადოებას კიდევ ერთხელ მიმართავს თხოვნით, ზედმიწევნით დაიცვან ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები, რათა მოსწავლეებმა სემესტრის დასრულება, ბუნებრივ გარემოში, სასკოლო სივრცეში შეძლონ.
სწორედ ინფიცირების თავიდან ასაცილებლად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, სკოლებში კიდევ უფრო გამკაცრდა უსაფრთხოებაზე კონტროლი. ყველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ  როგორც მოსწავლეები, ასევე ადმინისტრაციის წარმომადგენლები სკოლებში სრულად დაცულები იყვნენ. იმ სკოლებში კი, სადაც ვირუსი ფიქსირდება, სკოლები პროტოკოლის შესაბამისად მოქმედებენ და სკოლის ადმინისტრაციის მიერ მყისიერად ხდება შენობის სრული დეზინფექცია.
გასულ კვირასთან შედარებით, მიმდინარე კვირაში სკოლებში ინფიცირების მაჩვენებელი  მცირედ გაზრდილია, თუმცა შიდა გავრცელება კვლავ არ ფიქსირდება.
კერძოდ, 5-დან 10 აპრილის ჩათვლით, მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ვირუსი მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა 0,2%-ს და მოსწავლეთა 0,04%-ს დაუდასტურდა.
მშობელთა თხოვნით, ასევე, ვირუსის დადასტურების მიზეზით, ქვეყნის მასშტაბით ამ ეტაპზე სრულ დისტანციურ სწავლებაზე 43 სკოლა და 174 ცალკეული კლასი იმყოფება.
ქვეყნის მასშტაბით გაიზარდა რისკ ჯგუფში მყოფი იმ მასწავლებლების რაოდენობა, რომელთაც დისტანციური სწავლების თხოვნით თავად მიმართეს და სკოლის მხრიდან შეღავათი გაეწიათ. ამ ეტაპზე დისტანციური სწავლების ფორმატში ქვეყნის მასშტაბით 98 პედაგოგი იმყოფება.
ამ ეტაპზეც ვირუსის გამოვლენის შემთხვევებში სკოლებზე წერტილოვანი შეზღუდვები გავრცელდება. ვურისის გამოვლენის შემთხვევაში სკოლები როგორც წესი ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი პროტოკოლით იმოქმედებენ.

Due to the increase in the number of infections across the country, the Ministry of Education and Science of Georgia once again appeals to the public to strictly follow the recommendations developed by the Ministry of Health, so that students can complete the semester in a natural learning environment.
In order to prevent the further spread of the infection, owing to the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, security controls at schools have been tightened even more. Every effort is made to ensure that both students and administrators are fully protected. Those schools where the virus is detected, will act in accordance with the protocol. The school must be immediately disinfected.
Compared to last week, the rate of infection has slightly increased, although internal prevalence has still not been recorded.
In particular, between April 5 to April 10, as a result of severe monitoring and mandatory testing, the virus was detected at 0.2% amongst teachers and school administrators and at 0.04% among the students, across the country.
At the request of the parents, also due to the confirmation of the virus, there are 43 schools and 174 separate classes across the country that switched to full distance learning.
Furthermore, there has been an increase in the number of teachers who have completely switched to remote learning, due to their age and risk of contracting the virus. At this stage, there are 98 teachers across the country who teach remotely.
Point restrictions will apply to schools in case the virus is detected. In the event of a virus detection, schools will act in accordance with a protocol established by the Ministry of Health.