საქართველოს განათლების სისტემაში პირველად გაჩნდნენ სოციალური მუშაკები, რომლებიც სკოლებში ჯანსაღი, პოზიტიური საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფითა და სასკოლო ცხოვრებაში მშობელთა ჩართულობის მხარდაჭერით მოსწავლეებს სხვადასხვა სოციალური ბარიერის დაძლევაში დაეხმარებიან.
მანდატურის სამსახურის მიერ კონკურსის პირველ ეტაპზე შერჩეული 28 კვალიფიციური მუშაკი საქართველოს ფსიქო-სოციალური მომსახურების ცენტრებში, კერძოდ თბილისის, კახეთის, ქვემო ქართლის, აჭარა-გურიის, იმერეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის ოფისებში, აპრილიდან განაწილდება. კონკურსის გზით დამატებით კიდევ 22 აპლიკანტი შეირჩევა და საბოლოოდ, საქართველოს ყველა რეგიონის ცენტრს ეყოლება სოციალური მუშაკი, რომელიც საგანმანათლებლო დაწესებულების მოსწავლეებსა და მათ მშობლებს შესაბამის სოციალურ მომსახურებას გაუწევს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ, მანდატურის სამსახურის უფროსის მოადგილე ნინო შატბერაშვილთან ერთად, განათლების სისტემაში დასაქმებულ სოციალურ მუშაკებთან შეხვედრა გამართა და მათთან სკოლებში სოციალური ზრუნვის კომპონენტის გაძლიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
როგორც ეკატერინე დგებუაძემ აღნიშნა, ზოგადი განათლების სისტემაში სოციალური მუშაკების ინტეგრირება შეამცირებს და აღმოფხვრის საგანმანათლებლო პროცესებში ბავშვების ეფექტიანი ჩართულობისთვის ხელისშემშლელ ფაქტორებს. ამასთან, ისინი აქტიურად ჩაერთვებიან მოზარდების მშობლებთან, მეურვეებთან ან კანონიერ წარმომადგენლებთან კომუნიკაციის პროცესში. კერძოდ, სოციალური მუშაკები საკუთარი უფლებამოსილების ფარგლებში, ცნობიერების ასამაღლებლად, სკოლებსა და ოჯახებში, ბავშვებთან, მათ მშობლებთან, კანონიერ წარმომადგენლებთან, მასწავლებლებთან და სკოლის ადმინისტრაციის თანამშრომლებთან საგანმანათლებლო ხასიათის შეხვედრებსაც გამართავენ.

Social workers in the education system to work with schoolchildren from April onwards
For the first time in the Georgian education system, social workers will help students overcome various social barriers by providing a healthy, positive educational environment at schools while supporting parental involvement in their school life.
28 qualified workers selected by the resource officer service at the first stage of the competition will be distributed in the psycho-social service centres of Georgia, in particular in the offices of Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli, Adjara-Guria, Imereti and Racha-Lechkhumi. An additional 22 applicants will be selected through a special competition, and eventually, the centres of all regions of Georgia will have a social worker who will provide relevant social services to students and their parents.
Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, together with Nino Shatberashvili, Deputy Head of the Resource Officer Service, met with social workers employed in the education system and talked to them about the importance of strengthening the social care component at schools.
As Ekaterine Dgebuadze noted, the integration of social workers in the general education system will reduce and eliminate the factors hindering the effective involvement of children in the educational process. In addition, they will be actively involved in the communication process with the parents, guardians or legal representatives of the adolescents. In particular, social workers will hold educational meetings in schools and with families, with the parents, legal representatives, teachers and school administration staff, to raise awareness and promote healthy school environment.