მიხეილ ჩხენკელი: „მშობლიური ენა ქვეყნის თვითმყოფადობის, ერთიანობისა და მშვიდობიანი განვითარების საწინდარია“
14.04.2021
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი საზოგადოებას დედაენის დღეს ულოცავს:
„დღეს საქართველოს თანამედროვე ისტორიის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს თარიღს - დედაენის დღეს აღვნიშნავთ.
42 წლის წინ, 1978 წლის 14 აპრილს, საქართველოს მოსახლეობა  წინ აღუდგა  ქართული ენისათვის სახელმწიფო ენის სტატუსის ჩამორთმევის განზრახვას საბჭოთა კავშირის მხრიდან. მოსახლეობის მასობრივმა მშვიდობიანმა საპროტესტო დემონსტრაციამ შეგვინარჩუნა სახელმწიფო ენა, რაც მართლაც უდიდესი, სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის მოვლენაა.
გამოვხატავ დიდ პატივისცემას და მადლიერებას იმ ადამიანების მიმართ, ვინც ოთხი ათეული წლის წინ, უდიდესი რისკის ფასად, დაიცვა და მომავალ თაობებს შეუნარჩუნა მშობლიური ენა - მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე, უნიკალური ქართული ენა.
ქართულ ენაზე ზრუნვა სახელმწიფოს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია, ვინაიდან მშობლიური ენა არის არა მხოლოდ ენა, რომელზეც ვმეტყველებთ და ვურთიერთობთ, არამედ მშობლიური ენა ქვეყნის თვითმყოფადობის, ერთიანობისა და მშვიდობიანი განვითარების საწინდარია.“

Mikheil Chkhenkeli: "Native language is a precondition for the country's identity, unity and peaceful development"
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli congratulates the public  on the Mother Language Day:
"Today we celebrate one of the most important dates in the modern history of Georgia – the Mother Language Day.
42 years ago, on April 14, 1978, the population of Georgia rebelled against the Soviet Union's intention to deprive the Georgian language of its state language status. The massive peaceful protest demonstration of the population has preserved the state language, which is indeed an event of great, state importance and magnitude.
I express my great respect and gratitude to the people who four decades ago, at great risk, defended and preserved the mother tongue - a unique Georgian language with a centuries-old history for future generations.
Caring for the Georgian language is one of the main priorities of the state, as the mother tongue is not only the language we speak and communicate, but also it is the mother tongue that is a prerequisite for the country's identity, unity and peaceful development."