მიხეილ ჩხენკელმა მათემატიკაში ევროპის გოგონათა ოლიმპიადის მონაწილეებს გამარჯვება მიულოცა
ევროპის გოგონათა მეათე მათემატიკური ოლიმპიადას (EGMO 2021) წელს საქართველომ უმასპინძლა. აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერისტეტში დისტანციურად ჩატარებულ ოლიმპიადაში, რომელშიც 54 ქვეყნის 213 წარმომადგენელი იღებდა მონაწილეობას, თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლის მე-12 კლასის მოსწავლე ანა ონოფრიშვილმა ოქროს მედალი მოიპოვა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ოლიმპიადის დახურვის ცერემონიაზე სიტყვით წარსდგა. მინისტრმა ოლიმპიადის გამარჯვებულებს წარმატება მიულოცა და აღნიშნა, რომ ასეთ ცნობილ და პრესტიჟულ ოლიმპიადაში საკუთარი ძალების მოსინჯვა და გამარჯვების მოპოვება უაღრესად მნიშვნელოვანია.
„მინდა გულითადად მივულოცო ოლიმპიადის გამარჯვებულებს და მონაწილეებს. თქვენი შესაძლებლობები მართლაც გამორჩეულია. აუცილებლად გააგრძელეთ საყვარელ საგანში უნარების კიდევ უფრო გაუმჯობესება. დარწმუნებული ვარ, წინ კიდევ მრავალი წარმატება გელით საერთაშორისო თუ ადგილობრივ შეჯიბრებებსა და კონკურსებში,“ – მიმართა მიხეილ ჩხენკელმა ოლიმპიადის მონაწილეებს.
მინისტრის თქმით, საამაყოა, რომ ამ ოლიმპიადაში 2016 წლიდან საქართველოს გოგონათა ნაკრებიც იღებს მონაწილეობას და საკმაოდ კარგ შედეგებს აჩვენებს. ასევე სასიხარულოა ის ფაქტიც, რომ ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა მიიღო უფლება, წელს ამ მნიშვნელოვანი ოლიმპიადისთვის ემასპინძლა.
მიუხედავად პანდემიისა, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა წარმატებით შეძლო მათემატიკაში ევროპის გოგონათა ოლიმპიადის ონლაინ ფორმატში ჩატარება. აღსანიშნავია, რომ ოლიმპიადაში მონაწილე 54 ქვეყანა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია EGMO-ს ისტორიაში. საქართველო, როგორც მასპინძელი ქვეყანა, ოლიმპიადაზე ორი გუნდის რვა წევრით იყო წარმოდგენილი. ოლიმპიადის მონაწილე გოგონებიდან თხუთმეტმა ოქროს, ოცდასამმა – ვერცხლის, ხოლო ოცდათხუთმეტმა – ბრინჯაოს მედალი მოიპოვა.

Georgia hosted the 10th European Girls' Mathematical Olympiad (EGMO 2021). Ana Onoprishvili, a 12th grade student of Tbilisi Public School N199, won a gold medal at the virtually held Olympiad, organized at Akaki Tsereteli State University. The remote Olympiad comprised of 213 representatives from 54 countries.
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli delivered a speech at the closing ceremony of the Olympiad. The minister congratulated the winners and noted that, it is of extreme importance to test the strength and competence in such prestigious and famous competition.
"I would like to cordially congratulate the winners and participants of the Olympiad. Your capabilities are truly outstanding. Please make sure to continue to further improve your skills. I am sure that many more successes await you in the international or local competitions." – stated Mikheil Chkhenkeli.
Furthermore, according to the Minister, he is proud that the Georgian girls' team has been participating in this Olympics since 2016 and overall have shown desirable results.
Despite the pandemic, Akaki Tsereteli State University was able to successfully host the European Girls' Olympiad in Mathematics online. There were 54 countries participating in the Olympiad, which was the highest rate in the history of EGMO. Georgia, as a host country, was represented at the Olympics by eight members. Fifteen of the girls participating in the Olympiad won gold medals, whereas thirty-three of them won the silver, and thirty-five acquired bronze medals.