მსუბუქი მრეწველობის სექტორთან თანამშრომლობა გაძლიერდება
საქართველოს მსუბუქი მრეწველობის სექტორში არსებული გამოწვევებისა და პერსპექტივების გამოსავლენად, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის ფარგლებში კვლევა ჩატარდა. კვლევის საფუძველზე  რეალური პოტენციალის მქონე რამდენიმე მნიშვნელოვანი მიმართულება გამოვლინდა, თუმცა ასევე გამოიკვეთა სექტორში არსებული გამოწვევები, მათ შორის, კვალიფიციური კადრების ნაკლებობა, ბაზარზე წვდომის სირთულეები და სხვ.
კვლევის შედეგები საქართველოს პარლამენტისა და USAID-ის ორგანიზებით გამართულ საჯარო-კერძო დიალოგის ფარგლებში განიხილეს, სადაც საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, კერძო სექტორისა და  საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, დარგის ექსპერტებთან ერთად, კვლევის შედეგები შეაჯამეს  და სექტორის განვითარების გზებზე  იმსჯელეს.
დიალოგში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო, რომელმაც კვალიფიციური სპეციალისტების მომზადების კუთხით მეწარმეების როლზე და ბოლო პერიოდში ამ მიმართულებით განხორციელებულ  მნიშვნელოვან ინიციატივებზე ისაუბრა. მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი კოლეჯიც კი ვერ შეძლებს ბოლომდე უპასუხოს სექტორის საჭიროებებს, თავად დარგის ჩართულობის გარეშე. სამინისტროს დღევანდელი პოლიტიკა კი სწორედ თანაზიარი პასუხისმგებლობით მოიაზრებს დარგის განვითარებას. მისივე თქმით, უფრო  მჭიდრო თანამშრომლობის ფარგლებში, სახელმწიფოს ყველა რესურსი აქვს მსუბუქი მრეწველობის სექტორი შესაბამისი კვალიფიკაციის მქონე კადრებით უზრუნველყოს და ამ გზით ხელი შეუწყოს სფეროს განვითარებას.

Cooperation with the light industry sector will be strengthened
A survey was conducted within the framework of the United States Agency for International Development (USAID) Economic Security Program to identify challenges and prospects in Georgia's light industry sector. The study identified several important areas with real genuine potential, but also identified various challenges in the sector, including a lack of qualified staff, market access difficulties, and more.
The results of the study were discussed during a public-private dialogue organized by the Parliament of Georgia and USAID, where representatives of the legislature and the executive, the private sector and international organizations, together with experts in the field, summarized the results and discussed various ways to develop the sector.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia participated in the dialogue and spoke about the role of entrepreneurs in training qualified specialists and the important initiatives implemented in this direction recently. The deputy minister emphasized that even a vocational college equipped with modern standards will not be able to fully meet the needs of the sector without the involvement of the industry itself. The current policy of the Ministry considers the development of the field with a shared responsibility.
According to the deputy minister, within the framework of close cooperation, the state has all the resources to provide the light industry sector with qualified personnel and thus contribute to the further development of the field.