სამინისტრო სამოქალაქო რეესტრთან ინფორმაციას ონლაინ რეჟიმში გაცვლის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმი ითვალისწინებს ორ სტრუქტურას შორის ავტომატურ  რეჟიმში მონაცემების გაცვლას. მემორანდუმს ხელი მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარემ გიორგი ვაშაძემ მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად, იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მონაცემთა ელექტრონული ბაზიდან განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ინფორმაციას  ონლაინ რეჟიმში მიიღებს.
ელექტრონული პირადობის მოწმობების (ID ბარათების) შემოღების შემდეგ კი ამავე მოწმობაზე იქნება დატანილი ინფორმაცია ელექტრონული ატესტატებისა და დიპლომების შესახებ.
ცნობისთვის, სამოქალაქო რეესტრის ტერიტორიულ სამსახურებში 2009 წელს მოსწავლეთა უფასო რეგისტრაცია მიმდინარეობდა. სასკოლო ასაკის ბავშვების აღრიცხვით შეიქმნა მონაცემთა ბაზა, რომელიც სხვადასხვა დაინტერესებულ უწყებას სოციალური პროგრამების უფრო ეფექტიანად განხორციელებაში ეხმარება.
მემორანდუმზე ხელმოწერის შემდეგ, განათლების სამინისტროს უფლებამოსილი თანამშრომლები მოსწავლეთა  პირად მონაცემებს სამოქალაქო რეესტრის ბაზაში ინტერნეტის მეშვეობით, ონლაინ რეჟიმში შეამოწმებენ.
უწყებათა შორის ონლაინ რეჟიმში  ინფორმაციის გაცვლა ამცირებს ადმინისტრაციულ ხარჯებს: ავტომატურ რეჟიმში მონაცემთა გაცვლისას, აღარ იხარჯება დამატებითი თანხა დოკუმენტის ასლის გადაღებასა და წერილების გაგზავნაზე.

MES and Civil Registry Will Exchange Information Online
Memorandum of Cooperation was signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and the Civil Registry Agency of the Ministry of Justice. Memorandum envisages automatic exchange of data between two structures. First Deputy Minister of Education and Science, Koka Seperteladze and Deputy Minister of Justice, Chairman of the Civil Registry Agency, Giorgi Vashadze signed the Memorandum.
According to the Memorandum, Ministry of Education and Science of Georgia will receive the information online from the Civil Registry Agency of the Ministry of Justice.
After introduction of electronic ID cards, electronic Diplomas will be included in these electronic ID cards as well.
Free registration of the schoolchildren was held in 2009 at the territorial offices of Civil Registry Agency. As the result, data base of school age children was created. It supports different interested agencies to implement social programs effectively.
After signing the Memorandum, responsible employees of MES will check the schoolchildren’s data through the base of the Civil Registry Agency online.
Exchanging of information online between these two agencies reduce such administration costs as copying the documents and sending the letters.