თბილისის 45-ე საჯარო სკოლაში ახალი სპორტული დარბაზი გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის  მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ირაკლი თოდუამ 45-ე საჯარო სკოლაში ახლად გაკეთებული სპორტული დარბაზი დაათვალიერეს.
პრეზიდენტის ნაციონალური მეგაპროგრამის ”იაკობ გოგებაშვილი-საჯარო სკოლების რეაბილიტაცია” ფარგლებში მთელი საქართველოს მასშტაბით 317 სკოლაში სამშენებლო და სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს.
თბილისში პროექტის ფარგლებში 108 სკოლა გაკეთდება. ამათგან 24 სკოლაში სპორტული მოედნების რეაბილიტაცია უკვე დასრულებულია, კეთდება 67 სპორტული დარბაზი, მათგან 5 დასრულებულია.
ერთ-ერთი 45-ე საჯარო სკოლის სპორტული დარბაზია. თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი დარბაზი სკოლის 721 მოსწავლეს მოემსახურება.
ახალი სპორტული დარბაზი სპორტის სამი სახეობის - სპორტული ტანვარჯიშის, კალათბურთისა და ფრენბურთის კომპლექსური სწავლების საშუალებას იძლევა.
ნოდარ სურგულაძის განცხადებით, სკოლებში კეთილმოწყობილი დახურული და ღია სპორტული მოედნების და დარბაზების მოწყობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა იმ სიახლის ფონზე ენიჭება, რომელიც ახალი სასწავლო წლიდან საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილების ფიზიკური განათლებისა და სპორტის გაკვეთილებით ჩანაცვლებას გულისხმობს.
პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული ახალი პროექტი 2010-2011 სასწავლო წლიდან  ეროვნულ სასწავლო გეგმაში შესული  ცვლილების საფუძველზე ამოქმედდება. პროექტი, რომელიც ფიზიკური განათლებისა და სპორტის სხვადასხვა სახეობების ინტეგრაციაში გამოიხატება  და ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრებას გულისხმობს, საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში განხორციელდება.

Deputy Minister of Education and Science, Nodar Surguladze and Director of Education and Science Infrastructure Development Agency, Irakli Todua visited the renovated gym in Tbilisi Public School №45.
In the framework of the President’s National Mega-Program “Iakob Gogebashvili – Rehabilitation of Public Schools”, rehabilitative and construction works are being held in 317 public schools throughout the whole country.
108 schools will be renovated in Tbilisi in the scope of the project. Rehabilitation of the stadiums of 24 schools is already finished. Renovating of 67 gyms is underway. 5 of them are already finished.
Gym of Public School №45 is one of them. The gym that will be in compliance with modern standards will serve 721 schoolchildren.
New gym gives opportunity to hold the lessons in three types of sport – gymnastics, basketball and volleyball.
By the announcement of Nodar Surguladze, refurbishing the gyms and open stadiums is especially important for replacing the physical fitness lessons with sports classes in all public schools from the new academic year.